Wywiad z Mary Hooper, autorką powieści "Siostra"

Mary Hooper
Wywiad, jaki przeprowadziłam z Antoinette van Heugten (możecie go przeczytać tutaj) spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem z Waszej strony, za co bardzo dziękuję. 

Idąc za ciosem, dzisiaj chciałabym zaprezentować Wam rozmowę z Mary Hooper, autorką powieści "Siostra", o której pisałam niedawno na blogu.


Jakiego rodzaju książki lubi Pani czytać?

Mary Hooper: Najbardziej lubię czytać książki historyczne, zarówno beletrystykę, jak i literaturę faktu. Staram się także nadrobić klasyków, których powinnam była przeczytać, gdy byłam znacznie młodsza. Bardzo podobał mi się „Dracula" Brama Stokera. Jest po prostu rewelacyjny! Nie przepadam natomiast za czytaniem, ani pisaniem współczesnego fantasy i science-fiction.

Pani pierwsze książki były skierowane przede wszystkim do nastolatków. Czy pisanie powieści dla młodzieży jest trudniejsze niż dla dorosłych?

Każda książka jest wyzwaniem. Czasem zdajesz sobie sprawę, że wątki są zbyt zagmatwane, albo to, co napisałeś, nie ma sensu. Innym razem okazuje się, że nie masz pomysłu na dalszy ciąg opowieści, choć jesteś dopiero w jej połowie.
Dlaczego zdecydowała się Pani pisać powieści historyczne?

Wyczerpały mi się pomysły na powieści, których akcja dzieje się współcześnie. I cała ta nowoczesna technologia – iPhony, tablety, smsy, Skype. Dzisiaj jeśli chce się pisać książki dla nastolatków, trzeba być na bieżąco z wszystkimi nowinkami technicznymi, co uważam za trudne i nieco nudne.

Skąd czerpie Pani inspiracje do swoich książek?

Znajduję je dosłownie na każdym kroku – czytając książki innych autorów, oglądając telewizję, rozmawiając z ludźmi, przeglądając dokumentację starych spraw sądowych, w bibliotekach, naprawdę WSZĘDZIE!

Czym jest dla Pani pisanie książek? Czy traktuje to Pani jako pracę lub hobby?

Pisanie definiuje to, kim jestem. To jedyna rzecz, w jakiej kiedykolwiek byłam dobra i mam naprawdę duże szczęście, że jeszcze mogę się dzięki temu utrzymać.

Czy ma Pani swoją ulubioną książkę spośród dotychczas napisanych przez siebie powieści?

Chyba „The remarkable life and times of Eliza Rose”, której akcja dzieje się w okresie panowania Karola II Stuarta (druga połowa XVII wieku). Jej pisanie było dla mnie przyjemnością i nie potrafię jej przeczytać bez uronienia kilku łez. 

Do tej pory w Polsce ukazały się dwie Pani powieści, m.in. „Siostra” (tytuł oryg. Fallen Grace). Co sądzi Pani o polskiej wersji tytułu tej powieści?

Polski tytuł dosyć mi się podoba, choć jest raczej enigmatyczny i niewiele mówi. Rozumiem jednak, że dosłowne tłumaczenie oryginalnego tytułu nie oddałoby podwójnego znaczenia, jakie ma w języku angielskim.*

O czym będzie Pani nowa książka?

Jej akcja rozpoczyna się na wsi w 1813 roku, gdy główna bohaterka, młoda mleczarka, zostaje opuszczona przez swojego ukochanego, który prosi ją o zaopiekowanie się jego młodszą siostrą. Dziewczyna udaje się do Londynu, by go odnaleźć i zostaje uwikłana w pewną intrygę, w efekcie czego zostaje zamknięta w Więzieniu Newgate, a następnie wcielona do transportu skazańców do Australii (była to częsta kara w ówczesnym czasie). Jednak wtedy… Więcej nie zdradzę.

Serdecznie  dziękuję Pani Mary Hooper za udzielenie wywiadu

* Fallen Grace można dosłownie przetłumaczyć jako „Utraconą łaskę/wdzięk” lub „Upadłą Grace” (Grace to imię głównej bohaterki powieści). Po polsku, jak sami widzicie, brzmią raczej średnio… 

Komentarze

 1. Nowa książka zapowiada się nader interesująco. :D I widzę, że posłuchałaś mojej zachęty - brawo! ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, miłe słowa zawsze motywują :) jestem tylko ciekawa, kiedy pozostałe książki tej pisarki, w tym nowa, ukażą się w Polsce...

   Usuń
  2. Zapewne nie wcześnie - jak zwykle.

   Usuń
 2. interesujący wywiad :)
  a książka tej pani nadal przede mną :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny wywiad. A najnowsza książka jest szalenie interesująca. Niestety dla mnie, ze względu na problemy językowe, muszę czekać na polskie wydania wszystkich książek autorki :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję! Ja też poczekam na polskie wydanie, bo chyba nawet wersja oryginalna nie jest dostępna w Polsce, a nie ciągnie mnie do nich na tyle, by zamawiać je z zagranicy.

   Usuń
 4. Kasiu, idziesz za ciosem! Brawo, jak tak dalej pójdzie, będziemy zaglądać do Ciebie dla samych wywiadów, nie dla recenzji, notabene świetnych:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Tak wiele tych wywiadów to chyba nie będzie, ale cieszę się, że Ci się podobają :)

   Usuń
 5. Wywiad z nią naprawde skłania do sięgnięcia po jej ksiązki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widać, że pisarka nie tylko wie, o czym pisze, ale przede wszystkim lubi to :)

   Usuń
 6. Jeszcze mam przed sobą książki tej autorki :)
  Bardzo ciekawy wywiad już drugi w tym miesiącu :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Kolejny ciekawy wywiad;) Brawo;D
  Co do samej autorki, to nie powiem, interesująca osoba. I ciekawie pisze;D

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo się cieszę, że zdecydowałaś się na kolejny wywiad. I tym razem szalenie miło się go czytało :) Aha... Właśnie otrzymałam do recenzji książkę "Siostra" :) idealnie się złożyło. Teraz z jeszcze większą ciekawością przystąpię do lektury :) Mam nadzieję, że nowa powieść Mary Hooper ukarze się w Polsce bo brzmi niezwykle interesująco :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też mam taką nadzieję :) I miło mi, że podobał Ci się mój wywiad :)

   Usuń
 9. Domyślam się, że i to tłumaczenie to Twoje dzieło, więc kolejny raz gratuluję, bo czyta się naprawdę miło ;)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz