"Tajemnica" Philippe Grimbert

Tytuł Tajemnica
Tytuł oryginału: Un secret

Autor Philippe Grimbert
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Data wydania 2010

Stron 200 
Tak długo, jak to było możliwe, odwlekałem chwilę prawdy. Zdzierałem sobie skórę na  zasiekach sporządzonych z milczenia. Żeby nie wiedzieć, wymyśliłem sobie brata – bo nie mogłem uznać tego, który na zawsze odcisnął się w milczącym spojrzeniu mojego ojca. Dzięki Luizie pojąłem, że miał twarz, twarz małego chłopca, którego przede mną ukryto i który mnie stale nawiedzał.

Każda rodzina ma swoje tajemnice. Sekret ukrywany przez rodziców małego Philippe odcisnął swoje piętno na całym jego dzieciństwie i postrzeganiu świata. Chorowity, słaby fizycznie chłopiec jest jedynym synem Tani i Maxime’a. Czuje, że swoim brakiem sprawności fizycznej zawiódł oczekiwania wysportowanych rodziców, a zwłaszcza ojca, którego wizyty na siłowni granicz wręcz z obsesją.
W domu Grimbertów nigdy nie mówi się o przeszłości ani o II Wojnie Światowej, która odcisnęła piętno na losie całej rodziny. Znając jedynie strzępy informacji, chłopiec tworzy własną wyidealizowaną historię poznania się rodziców i tego, jak przeżyli lata wojenne. Dopiero jako piętnastolatek, Philippe poznaje tak pilnie strzeżone tajemnice, które wywracają jego uporządkowany świat do góry nogami.

Tajemnica to rozrachunek z przeszłością autorstwa francuskiego psychoanalityka i pisarza Phillipe Grimberta. Skromna w formie, napisana prostym, nieco surowym i pozornie pozbawionym emocji językiem, porusza swoim przekazem i zawartą w nim głębią. Powieść wielokrotnie wzrusza i szokuje, zmusza do refleksji i przemyśleń. Z jednej strony jest pełna niedopowiedzeń, ale z drugiej wystarczy poskładać w całość znane już fakty, by domyśleć się brakujących szczegółów.

Grimbert porusza trudny temat Holocaustu i kolaboracji społeczeństwa francuskiego z hitlerowcami w trakcie II Wojny Światowej. Prawdę o tych wydarzeniach Philippe poznaje z relacji przyjaciółki i sąsiadki rodziców, która opowiada mu tragiczną historię jego rodziny. To od niej dowiaduje się, kim jest i co naprawdę spotkało jego bliskich w trakcie wojny. Opowieść ta jest tragiczna, ale i bulwersująca.

Wraz z poznaniem prawdy o swoim pochodzeniu, zmienia się to, jak chłopiec postrzega siebie samego. Tajemnica to nie tylko próba rozliczenia się z przeszłością. To także pytanie o tożsamość człowieka. Odkrywanie swojego „ja” przez pryzmat pochodzenia, religii i narodowości.

Powieść wywołała duże poruszenie we Francji, zdobyła wiele nagród i została przetłumaczona na kilkanaście języków. W 2007 roku na jej podstawie nakręcono film fabularny o tym samym tytule.
Serdecznie polecam.

Moja ocena: 6/6


Za egzemplarz książki do recenzji dziękuję wydawnictwu Nasza Księgarnia

Recenzja ukazała się również na stronie Lubimy Czytać oraz 

Co czytać?

Komentarze

 1. Uj. Wysoka ocena. Wygląda na to, że trzeba się zapoznać z tą książką...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyznaję, że dawno żadna książka tak mnie nie poruszyła. Naprawdę polecam.

   Usuń
 2. Sposób przedstawienia tematu przywodzi na myśl "Żydowską woję" Grynberga. Książka jest już dosyć wiekowa, ale robi wrażenie. Tutaj również wojenną historię rodziny opowiada mały chłopiec. Jeśli ktoś lubi taką tematykę lub uważa, że nigdy za wiele, to polecam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poprawka: oczywiście miało być "wojnę" :-)

   Usuń
  2. Nie czytałam szczerze mówiąc, ale może pewnego dnia sięgnę ;)

   Usuń
 3. Książki z NK zawsze zachwycają ;D

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię książki o takiej tematyce. Chętnie bliżej się z nią zapoznam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Naprawdę bardzo zachęcająca recenzja, aż chce się czytać :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie ma mowy abym jej nie przeczytała. Choćbym miała przebiec przez biblioteki całego województwa - zapowiada się naprawdę niebanalna lektura.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo interesująca zdaje się być , lubię książki, które poruszają serce dlatego dołączę ją do "chcę przeczytać"

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz