Przejdź do głównej zawartości

"Tajemnica" Philippe Grimbert

Tytuł Tajemnica
Tytuł oryginału: Un secret

Autor Philippe Grimbert
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Data wydania 2010

Stron 200 
Tak długo, jak to było możliwe, odwlekałem chwilę prawdy. Zdzierałem sobie skórę na  zasiekach sporządzonych z milczenia. Żeby nie wiedzieć, wymyśliłem sobie brata – bo nie mogłem uznać tego, który na zawsze odcisnął się w milczącym spojrzeniu mojego ojca. Dzięki Luizie pojąłem, że miał twarz, twarz małego chłopca, którego przede mną ukryto i który mnie stale nawiedzał.

Każda rodzina ma swoje tajemnice. Sekret ukrywany przez rodziców małego Philippe odcisnął swoje piętno na całym jego dzieciństwie i postrzeganiu świata. Chorowity, słaby fizycznie chłopiec jest jedynym synem Tani i Maxime’a. Czuje, że swoim brakiem sprawności fizycznej zawiódł oczekiwania wysportowanych rodziców, a zwłaszcza ojca, którego wizyty na siłowni granicz wręcz z obsesją.
W domu Grimbertów nigdy nie mówi się o przeszłości ani o II Wojnie Światowej, która odcisnęła piętno na losie całej rodziny. Znając jedynie strzępy informacji, chłopiec tworzy własną wyidealizowaną historię poznania się rodziców i tego, jak przeżyli lata wojenne. Dopiero jako piętnastolatek, Philippe poznaje tak pilnie strzeżone tajemnice, które wywracają jego uporządkowany świat do góry nogami.

Tajemnica to rozrachunek z przeszłością autorstwa francuskiego psychoanalityka i pisarza Phillipe Grimberta. Skromna w formie, napisana prostym, nieco surowym i pozornie pozbawionym emocji językiem, porusza swoim przekazem i zawartą w nim głębią. Powieść wielokrotnie wzrusza i szokuje, zmusza do refleksji i przemyśleń. Z jednej strony jest pełna niedopowiedzeń, ale z drugiej wystarczy poskładać w całość znane już fakty, by domyśleć się brakujących szczegółów.

Grimbert porusza trudny temat Holocaustu i kolaboracji społeczeństwa francuskiego z hitlerowcami w trakcie II Wojny Światowej. Prawdę o tych wydarzeniach Philippe poznaje z relacji przyjaciółki i sąsiadki rodziców, która opowiada mu tragiczną historię jego rodziny. To od niej dowiaduje się, kim jest i co naprawdę spotkało jego bliskich w trakcie wojny. Opowieść ta jest tragiczna, ale i bulwersująca.

Wraz z poznaniem prawdy o swoim pochodzeniu, zmienia się to, jak chłopiec postrzega siebie samego. Tajemnica to nie tylko próba rozliczenia się z przeszłością. To także pytanie o tożsamość człowieka. Odkrywanie swojego „ja” przez pryzmat pochodzenia, religii i narodowości.

Powieść wywołała duże poruszenie we Francji, zdobyła wiele nagród i została przetłumaczona na kilkanaście języków. W 2007 roku na jej podstawie nakręcono film fabularny o tym samym tytule.
Serdecznie polecam.

Moja ocena: 6/6


Za egzemplarz książki do recenzji dziękuję wydawnictwu Nasza Księgarnia

Recenzja ukazała się również na stronie Lubimy Czytać oraz 

Co czytać?

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…