"Dwa wybory" Dianne Wolfer


Tytuł Dwa wybory
Tytuł oryginału: Choices

Autor Dianne Wolfer
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Data wydania 2011

Stron 280
Elizabeth ma siedemnaście lat i mnóstwo planów na przyszłość. Jej pasją jest gra na wiolonczeli. Niedługo kończy naukę w liceum, a po egzaminach końcowych zamierza studiować na Uniwersytecie Zachodniej Australii. Jednym słowem, świat stoi przed nią otworem. Życie ma jednak to do siebie, że lubi płatać figle. Pewnego dnia dziewczyna z przerażeniem stwierdza, że jest w ciąży. Musi podjąć decyzję, która zaważy na całym jej życiu. W powieści Dwa wybory autorka opowiada dwie alternatywne historie, w których Elizabeth występuje jako Libby i Beth

Libby postanawia urodzić i samodzielnie wychować dziecko. Niestety, jej rodzice nie akceptują tej decyzji. Żądają, by tuż po narodzinach oddała dziecko do adopcji i kontynuowała naukę oraz karierę muzyczną. Pozbawiona wsparcia najbliższych, Libby postanawia opuścić rodzinny dom i przenosi się do mieszkania socjalnego. Wkrótce wprowadza się do niej Darren, jej chłopak. Wspólnie próbują odnaleźć się w nowej sytuacji. Jest im jednak coraz ciężej, a narodziny dziecka stają się prawdziwą próbą dla ich związku.

Beth niemalże od razu podejmuje decyzję o poddaniu się aborcji. Nie czuje się gotowa na zostanie matką, nie chce poświęcać swoich planów i marzeń. Ma nadzieję, że wszystko będzie takie, jak dawniej. Jednak po zabiegu dręczą ją ból fizyczny i wyrzuty sumienia. Pełna życia Beth przygasa, niknie w oczach, odsuwa się od przyjaciół i zrywa z chłopakiem. Dopiero po kilku miesiącach osiąga pewną równowagę i próbuje na nowo cieszyć się życiem.

Obydwie historie przeplatają się wzajemnie. Dzięki temu można porównać stan emocjonalny i fizyczny Libby i Beth niemalże tydzień po tygodniu. Niezależnie od tego, jaką decyzję podjęły, ich życie się zmienia. One same się zmieniają i dorośleją.

Zaletą książki jest fakt, że Dianne Wolfer nie moralizuje. Nie stara się przekonać czytelnika o słuszności któregoś z wyborów. Pokazuje, że w obydwu przypadkach, radość bohaterek przeplata się z cierpieniem. Obydwie ponoszą ofiary i muszą zmierzyć się z konsekwencjami swoich czynów, stawić czoła skutkom swoich decyzji. Jak przyznała sama autorka, jej celem podczas pisania tej powieści była nadzieja, że pomoże ona młodym ludziom dokonać właściwych dla nich wyborów.

Ciąża u siedemnastolatki to temat dosyć kontrowersyjny i niezbyt często poruszany (pozytywnym wyjątkiem był tu film Juno z 2007 roku). Przedstawienie aborcji jako jednej z alternatyw, jaką ma przed sobą młoda dziewczyna w takiej sytuacji również jest kwestią mocno dyskusyjną i nie pasuje do polskich realiów. Przede wszystkim jednak głównym przesłaniem autorki jest to, by każda ciężarna miała wolność wyboru i by nie była za niego potępiana. Najbliższe otoczenie powinno zapewnić jej wsparcie, zrozumienie i pomoc. Niestety, zamiast tego zwykle spotyka ją ostracyzm społeczny i odrzucenie przez rodzinę.

Książka porusza i skłania do refleksji. Historia Elizabeth wciąga i trudno się od niej oderwać. Zarówno w przypadku Libby, jak i Beth, ich rozterki i przeżycia są przedstawione w sposób bardzo wiarygodny i realistyczny. Powieść nie tyle przeczytałam, co wręcz pochłonęłam w kilka godzin. Polecam!

Za egzemplarz książki do recenzji dziękuję wydawnictwu Nasza KsięgarniaKomentarze

 1. Czuję się zachęcona;) Miałam ją na oku jakiś czas, a teraz wiem, że chyba najwyższy czas się rozejrzeć:D Dopiszę sobie do listy życzeń na kolejny miesiąc;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Interesujący temat. Zainteresowałaś mnie tą recenzją i z chęcią przyjrzę się bliżej tej książce. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię książki z tej serii wydane przez Naszą Księgarnię. Poruszają trudne tematy, są bardzo życiowe i przy tym wyjątkowo poruszające. Czytałam je jako nastolatka i teraz równie chętnie po nie sięgam. "Dwa wybory" wydają się być dobrym wyborem na lekturę ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka zapowiada się bardzo ciekawie. Jak będę miała chwilkę czasu na pewno zapoznam się z tą pozycją. Ja również lubię książki wydawnictwa Nasza księgarnia :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawa książka, wywołuje dużo emocji i z pewnością daje do myślenia.

  OdpowiedzUsuń
 6. Spodobała mi się, choć wydaje mi się że Jana Frey przedstawia takie problemy w sposób głębszy

  OdpowiedzUsuń
 7. Sam temat niezmiernie interesujący a jeżeli dobrze poprowadzony to warto przeczytać .)))

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz