Przejdź do głównej zawartości

"Zbieracz truskawek" Monika Feth


Tytuł: Zbieracz truskawek
Tytuł oryginału: Der Erdbeerpflücker
Autor: Monika Feth
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2010-04
Stron 352

Miłość może cię zabić…

Gdy w spokojnym niewielkim niemieckim miasteczku w brutalny sposób zostaje zamordowana osiemnastoletnia Caro, wszyscy są w szoku. Wszystko wskazuje na to, że to zbrodnia doskonała – żadnych śladów, żadnych świadków, żadnych poszlak. Potem nadchodzi wiadomość, że w innych regionach kraju popełniono podobne morderstwa. Zdruzgotane śmiercią przyjaciółki, Jette i Merle postanawiają same wytropić zabójcę, podejrzewają bowiem, że zamieszany jest w to chłopak, z którym Caro od niedawna się spotykała. Było w nim coś dziwnego i mrocznego – nie pozwolił jej nikomu o sobie powiedzieć, nawet nie zdradził swego imienia, a jednak zafascynował ją do szaleństwa. Jedynym tropem okazują się wiersze i pamiętnik dziewczyny. Wkrótce okazuje się, że mordercę zaintrygowała Jetta i teraz wokół niej zaczyna snuć pajęczą sieć.

Zbieracz truskawek to doskonały thriller psychologiczny z elementami kryminału. Na przekór schematom, od samego początku wiemy, kim jest morderca. Nie zmniejsza to jednak zainteresowania czytelnika. Autorka wykreowała intrygującą postać mężczyzny, który nie czuje, że popełnia zło. Przekonał sam siebie, że to ofiary nie pozostawiają mu wyboru. On chciał jedynie być szczęśliwy.

Nie czuł się mordercą, przecież wcale nie miał podłych, niskich instynktów. Wręcz przeciwnie. Jego oczekiwania wobec życia i wobec kobiety zawsze były wysokie. Czy dlatego był przestępcą? Że tak wiele pragnął i nie potrafił znosić rozczarowań?

W powieści poruszony jest problem przemocy w rodzinie i wpływu jaki ma ona na dzieci, które dorastają wśród bicia i krzyku. Bezsprzeczny jest fakt, że takie wydarzenia zawsze pozostawiają ślad w duszy człowieka. Czasem powodują, że wkracza on na drogę zła, a czasem wręcz przeciwnie, stara się postępować dobrze i sprawiedliwie. Ponadto widzimy tu także młode dziewczyny uwikłane są w związki z mężczyznami, które dają im tyle samo radości, co smutku, a jednak nie potrafią zdobyć się na odwagę i po prostu zacząć nowe życie.

- Czy można kochać kogoś, przed kim odczuwa się strach?- zapytałam.
- Można odczuwać strach przed kimś, kogo się kocha – odpowiedziała Merle.

Historię poznajemy z perspektywy Jette oraz mordercy, a ich relacje przeplatają się z narracją w trzeciej osobie. Dzięki temu zabiegowi niektóre wydarzenia poznajemy z różnych punktów widzenia. Choć fabuła nie jest zbyt oryginalna, książkę czyta się z zapartym tchem. Jest to mój pierwszy kontakt z twórczością Moniki Feth, niemieckiej pisarki, i muszę przyznać, że jestem pozytywnie zaskoczona. Jak na debiut literacki jest to bardzo dobra pozycja.

Zaintrygowała mnie również okładka książki, przedstawiająca dużą czerwoną truskawkę, z której kapie, no właśnie co takiego? Sok? A może krew? Dodatkowo czarne tło potęguje wrażenie tajemniczości i niepokoju.

Czy jest więc coś, co nie przypadło mi do gustu? Niestety, tak. Przede wszystkim jest to postać komisarza prowadzącego śledztwo. Bert Melzig to kolejny smutny policjant z problemami rodzinnymi. Czy naprawdę nie można stworzyć śledczego, którego życie osobiste nie jest pasmem porażek i zwątpienia? Naprawdę ufam, że i tacy istnieją. Początkowo nie byłam też przekonana do tej książki ze względu na nudny początek. Jednak po przeczytaniu pierwszego rozdziału byłam już całkowicie pochłonięta lekturą. Polecam!

Moja ocena 4/6


Dziękuję wydawnictwu Nasza Księgarnia za udostępnienie egzemplarza książki do recenzji
Recenzja ukazała się także na Lubimy Czytać oraz na portalu:Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.