Przejdź do głównej zawartości

"Juniper Berry i tajemnicze drzewo" M.P.Kozlowsky


Tytuł Juniper Berry i tajemnicze drzewo
Tytuł oryginału Juniper Berry

Autor M.P. Kozlowsky
Wydawnictwo Esprit
Data wydania 2011-11

Stron 280

Pokusy będą towarzyszyć nam zawsze, gdziekolwiek się w życiu udamy i cokolwiek będziemy robić. Zawsze będzie jakieś łatwiejsze wyjście z sytuacji. Ale co z tego? Musimy przezwyciężać takie impulsy; musimy być od nich silniejsi.

Juniper Berry, tytułowa bohaterka powieści M.P. Kozlowsky’ego, to rezolutna jedenastoletnia dziewczynka. Pozornie ma wszystko, o czym marzą miliony dzieci na całym świecie – jest córką znanej pary gwiazd filmowych. Mieszka we wspaniałym domu z basenem, dostaje wszystko, czego tylko zapragnie. Nie musi nawet chodzić do szkoły, gdyż rodzice postarali się o nauczanie domowe. Brakuje jej tylko jednego – miłości rodziców i wspólnie spędzonego z nimi czasu. Dawniej tworzyli kochającą się rodzinę, teraz jednak Jupiter z przerażeniem stwierdza, że jej rodzice nie tylko jej nie zauważają, ale też stają się coraz bardziej samolubni i okrutni. Wspólnie z nowym przyjacielem, Gilesem, którego rodzice przeszli podobną przemianę, dziewczynka odkrywa, że ma to związek ze starym, ponurym drzewem rosnącym na skraju ogrodu.

Juniper Berry i tajemnicze drzewo to jedna z lepszych pozycji wydawniczych, jakie miałam przyjemność czytać w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Choć jest skierowana przede wszystkim do dzieci, jestem przekonana, ze jej magia wciągnie także dorosłego czytelnika. Autor natchnął powieść wspaniałą atmosferę, która sprawiła, że nie mogłam oderwać się od czytania.

Powieść Kozlowsky’ego to piękna historia o tym, co naprawdę liczy się w życiu. Nie sława, nie pieniądze czy sukcesy zawodowe, ale przyjaźń i miłość. Niby każdy o tym wie, a jednak wiele osób zdaje się o tym zapominać. Autor udowadnia, że prawdziwy przyjaciel to skarb, o który należy dbać, bo nawet gdy nie mamy niczego więcej, jesteśmy bardzo bogaci. Za pieniądze można kupić wiele, lecz nie to, co najważniejsze. W pogoni za sukcesem możemy za to zatracić siebie i swoich najbliższych.

Juniper Berry i tajemnicze drzewo to także opowieść o tym, że niektóre marzenia mogą być niebezpieczne. Nie warto realizować ich za wszelką cenę, bo czasem może okazać się ona zbyt wysoka. Czy warto poświęcać samego siebie, by osiągnąć sukces? Czy będziemy cieszyć się ze zdobytego bogactwa mając świadomość, że nie jesteśmy już sobą?

Na uwagę zasługuje piękne wydanie książki. Ilustracje wykonane przez Erwina Madrida, autora grafik do Shreka 2 oraz Madagaskaru, mają w sobie magię i przyciągają spojrzenie. Wyraźny i duży druk jest z kolei ukłonem w stronę młodszych czytelników.

Juniper Berry i tajemnicze drzewo to urzekająca opowieść z bardzo wyraźnym przesłaniem – zawsze bądź sobą i pamiętaj, że w życiu liczy się miłość i przyjaźń, a nie bogactwo i sława. Zdecydowanie polecam ją wszystkim dzieciom w wieku 10+, choć jestem przekonana, że również ich rodziców wciągnie magia tej książki.

Moja ocena 5+/6

Za udostępnienie egzemplarza książki dziękuję  Wydawnictwu Esprit oraz portalowi Secretum.

Recenzja ukazała się również na stronie Wydawnictwa Esprit oraz na portalu:


Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.