"Juniper Berry i tajemnicze drzewo" M.P.Kozlowsky


Tytuł Juniper Berry i tajemnicze drzewo
Tytuł oryginału Juniper Berry

Autor M.P. Kozlowsky
Wydawnictwo Esprit
Data wydania 2011-11

Stron 280

Pokusy będą towarzyszyć nam zawsze, gdziekolwiek się w życiu udamy i cokolwiek będziemy robić. Zawsze będzie jakieś łatwiejsze wyjście z sytuacji. Ale co z tego? Musimy przezwyciężać takie impulsy; musimy być od nich silniejsi.

Juniper Berry, tytułowa bohaterka powieści M.P. Kozlowsky’ego, to rezolutna jedenastoletnia dziewczynka. Pozornie ma wszystko, o czym marzą miliony dzieci na całym świecie – jest córką znanej pary gwiazd filmowych. Mieszka we wspaniałym domu z basenem, dostaje wszystko, czego tylko zapragnie. Nie musi nawet chodzić do szkoły, gdyż rodzice postarali się o nauczanie domowe. Brakuje jej tylko jednego – miłości rodziców i wspólnie spędzonego z nimi czasu. Dawniej tworzyli kochającą się rodzinę, teraz jednak Jupiter z przerażeniem stwierdza, że jej rodzice nie tylko jej nie zauważają, ale też stają się coraz bardziej samolubni i okrutni. Wspólnie z nowym przyjacielem, Gilesem, którego rodzice przeszli podobną przemianę, dziewczynka odkrywa, że ma to związek ze starym, ponurym drzewem rosnącym na skraju ogrodu.

Juniper Berry i tajemnicze drzewo to jedna z lepszych pozycji wydawniczych, jakie miałam przyjemność czytać w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Choć jest skierowana przede wszystkim do dzieci, jestem przekonana, ze jej magia wciągnie także dorosłego czytelnika. Autor natchnął powieść wspaniałą atmosferę, która sprawiła, że nie mogłam oderwać się od czytania.

Powieść Kozlowsky’ego to piękna historia o tym, co naprawdę liczy się w życiu. Nie sława, nie pieniądze czy sukcesy zawodowe, ale przyjaźń i miłość. Niby każdy o tym wie, a jednak wiele osób zdaje się o tym zapominać. Autor udowadnia, że prawdziwy przyjaciel to skarb, o który należy dbać, bo nawet gdy nie mamy niczego więcej, jesteśmy bardzo bogaci. Za pieniądze można kupić wiele, lecz nie to, co najważniejsze. W pogoni za sukcesem możemy za to zatracić siebie i swoich najbliższych.

Juniper Berry i tajemnicze drzewo to także opowieść o tym, że niektóre marzenia mogą być niebezpieczne. Nie warto realizować ich za wszelką cenę, bo czasem może okazać się ona zbyt wysoka. Czy warto poświęcać samego siebie, by osiągnąć sukces? Czy będziemy cieszyć się ze zdobytego bogactwa mając świadomość, że nie jesteśmy już sobą?

Na uwagę zasługuje piękne wydanie książki. Ilustracje wykonane przez Erwina Madrida, autora grafik do Shreka 2 oraz Madagaskaru, mają w sobie magię i przyciągają spojrzenie. Wyraźny i duży druk jest z kolei ukłonem w stronę młodszych czytelników.

Juniper Berry i tajemnicze drzewo to urzekająca opowieść z bardzo wyraźnym przesłaniem – zawsze bądź sobą i pamiętaj, że w życiu liczy się miłość i przyjaźń, a nie bogactwo i sława. Zdecydowanie polecam ją wszystkim dzieciom w wieku 10+, choć jestem przekonana, że również ich rodziców wciągnie magia tej książki.

Moja ocena 5+/6

Za udostępnienie egzemplarza książki dziękuję  Wydawnictwu Esprit oraz portalowi Secretum.

Recenzja ukazała się również na stronie Wydawnictwa Esprit oraz na portalu:


Komentarze

 1. Przyznam się, że do przeczytania niniejszej recenzji (jak zwykle bardzo dobrej)skłoniła mnie właśnie wyjątkowa okładka tej książki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ilustracje wewnątrz są równie dobre :)

   Usuń
  2. Okładka jest urocza, ale wolę drastyczne książki. ;)

   Usuń
  3. "Juniper Berry..." skierowana jest do dzieci, więc trudno oczekiwać po niej drastycznych scen ;)

   Usuń
  4. Tak, ale również i moje serce zdobyły te ilustracje, mimo wszystko. ;)

   Usuń
 2. Pieknie ja przedstawiłaś , pozycja warta czytania przez dzieci i młodzież .

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka jest świetna :) Polecam. Tylko ostrzegam "wciąga"

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz