Przejdź do głównej zawartości

"Wykreślone imię" Rhiannon Lassiter
Stare domy zwykle skrywają mroczne tajemnice. Tajemnice, których chętnie byśmy nie poznawali, bo już raz odkryte, nie dadzą o sobie zapomnieć. Do takiego właśnie domu, zwanego Szramą na Wzgórzu, przyjeżdża na wakacje rodzina Brownów. Ich przyjazd budzi do życia koszmar, który przez szesnaście lat pogrążony był w głębokim śnie…

„Wykreślone imię” to powieść brytyjskiej pisarki Rhiannon Lassiter, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Z założenia jest to horror skierowany do młodego czytelnika, jednak dorosłych także nie zawiedzie. Osobiście spędziłam z nią dwa przyjemne wieczory, momentami wypełnionymi ciarkami na plecach.


Głównymi bohaterami jest czwórka przybranego rodzeństwa. Po ślubie Harriet i Petera, ich dzieci z poprzednich małżeństw próbują odnaleźć swoje miejsce w nowej rodzinie. Choć ich rodzice są małżeństwem ponad dwa lata, dziewczęta nadal toczą między sobą wojnę i mają żal do rodziców za wywrócenie ich życia do góry nogami. Chłopcy natomiast są zepchnięci na dalszy tor, stali się jakby niewidoczni, gdyż codzienne życie rodziny wypełniają aż nadto awantury między ich siostrami i rodzicami, którzy próbują opanować sytuację.

Roley i Catriona to dzieci Harriet. Roley, szesnastoletni bardzo nieśmiały i niepewny siebie chłopak czuje narastającą frustrację, dla matki i siostry nadal jest misiowatym, ociężałym maniakiem gier komputerowych, który nic samodzielnie nie potrafi zrobić. Catriona stanowi jego przeciwieństwo. Ma piętnaście lat i czuje się już w pełni dorosła, co próbuje udowodnić otoczeniu poprzez palenie, mocny makijaż i aroganckie zachowanie.
Katherine i John są z kolei dziećmi Petera. Katherine to zamknięta w sobie trzynastolatka, która ucieka od codziennych problemów w świat książek. John natomiast to cichy, spokojny dziesięciolatek, tak grzeczny i dobrze wychowany, że wydaje się to aż niemożliwe.

Aby lepiej zintegrować rodzinę, a przede wszystkim dzieci, Brownowie przyjeżdżają na dwa tygodnie do wspomnianej już Szramy na Wzgórzu. Jest to rodzinny dom matki Katherine i Johna, która zmarła kilka lat wcześniej. Żadne z nich wcześniej tam nie było, nie był tam nawet ich ojciec. Co więcej, przyznaje on również, że nigdy nie poznał rodziny swej żony, a ona sama unikała rozmów o swoim dzieciństwie.

Dzieci stopniowo odkrywają sekrety domu, jednak tajemnice wydają się mnożyć. Dzieją się też dziwne rzeczy. Na poddaszu stodoły leżą sterty książek dla dzieci, z których ktoś usunął imiona wszystkich pozytywnych bohaterów, przez co opowieści dawniej radosne wydają się mroczne i przygnębiające. Wśród książek Katherine odkrywa stary notatnik zatytułowany „Gra wyobraźni”, której autorem okazała się jej matka i jej przyjaciółki. W jednym z pokoi Catriona znajduje pudła ze starymi zdjęciami, pełno stępionych i zardzewiałych nożyczek. Jest jeszcze jedno pudełko - szczelnie zamknięte i obwiązane sznurkiem z napisem „Dalila i jej trutnie”, a w nim… kilkadziesiąt łysych lalek z wyłupionymi oczami i startymi ostrzem noża twarzami. Wśród nich jest również Dalila, lalka z ludzkimi włosami, która pojawia się nieoczekiwanie w różnych miejscach w domu, choć nikt jej nie ruszał. Jest także Lis, tajemniczy chłopak, który nie do końca wydaje się być prawdziwym człowiekiem. A to dopiero wstęp do tego, co czeka bohaterów…

W powieści imiona mają niezwykłą moc. To w nich jest zawarta istota człowieka, to co go definiuje. Bez imienia człowiek traci swoją tożsamość. Od imienia rozpoczął się także konflikt pomiędzy Katharine, nazywaną przez bliskich Kat, a Catrioną, nazywaną Cat. Żadna z nich nie mogła się pogodzić, że „ta druga” ukradła jej imię, co prowadziło do nieustannych konfliktów.

Największym plusem książki jest ciekawa fabuła, co wyróżnia ją w natłoku pozycji dla młodzieży pełnych wampirów czy wilkołaków. Próżno ich szukać w powieści Lassiter. Dobrym pomysłem była też zmiana polskiego tłumaczenia (Bad Blood), ponieważ jego dosłowne przełożenie na język polski, mogłoby sugerować historię z wampirami w tle.

Powieść czyta się ją bardzo szybko, radzę to jednak robić wieczorami, gdyż łatwiej wczuć się wtedy jej specyficzną, mroczną atmosferę. Przy świetle dnia nie otrzymamy tego efektu. Uczciwie jednak muszę przyznać, że choć plasuje się w kategorii horroru, nie jest to pozycja, która porządnie wystraszy dorosłego czytelnika. Nie do niego jest jednak ostatecznie kierowana, więc nie można traktować tego jako defektu.

Pomijając wątek fantastyczny, „Wykreślone imię” to powieść o dorastaniu i odnajdywaniu własnego „ja” w tak ciężkiej dla nastolatka sytuacji, jaką jest powtórne małżeństwo ojca lub matki. Pod wpływem doświadczeń i przeżyć wszyscy bohaterowie się zmieniają, dojrzewają i znajdują w sobie siłę, o istnieniu której nawet nie śnili.

Bardzo spodobało mi się także wydanie książki – twarda okładka i dobrej jakości papier uprzyjemniają czytanie, a ciekawa okładka przyciąga wzrok. Szkoda tylko, że w tekście można znaleźć liczne literówki, co niestety po pewnym czasie zaczęło mnie dość mocno irytować… Jestem także nieco zawiedziona zakończeniem, po tej wciągającej historii można było oczekiwać czegoś lepszego.

Niezależnie jednak od tych kilku drobnych wad, serdecznie polecam lekturę „Wykreślonego imienia” zarówno młodszym, jak i tym nieco starszym czytelnikom. Wieczorem usiądźcie wygodnie w fotelu i dajcie się porwać grze wyobraźni.

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.