Przejdź do głównej zawartości

"Diabeł ubiera się u Prady" Lauren Weisberger


Tytuł Diabeł ubiera się u Prady
Tytuł oryginału The Devil Wears Prada  
  
Autor Lauren Weisberger
Wydawnictwo Albatros
Stron 448

Data wydania 2004

Ile jest w stanie znieść człowiek, aby zrealizować swoje marzenia? Czy chęć odniesienia sukcesu i zrobienia kariery to wystarczająca motywacja, by przetrwać humory i upokorzenia ze strony szefa „z piekła rodem”? W swej debiutanckiej powieści Lauren Weinberger z przymrużeniem oka pokazuje świat, w którym najważniejsza jest pogoń za karierą, a styl ubierania decyduje o wartości człowieka.

Główną bohaterką jest Andrea Sachs, młoda utalentowana dziewczyna z niewielkiego miasteczka, która postanawia spróbować swoich sił jako dziennikarka w Nowym Jorku. Zostaje asystentką Mirandy Priestley, redaktorki jednego z największych i najbardziej prestiżowych magazynów poświęconych modzie. Wprawdzie ma ona opinię prawdziwej diablicy, ale ukończenie stażu przy jej boku, otwiera drzwi każdej redakcji. Andrea jest gotowa na wszystko, by spełnić swe marzenia. Szybko jednak przekonuje się, że jej praca nie polega na zdobywaniu dziennikarskiego doświadczenia, ale przede wszystkim na przynoszeniu kawy czy odbieraniu prania Mirandy, a dyspozycyjność może oznaczać telefon w środku nocy z żądaniem stawienia się w redakcji lub innym miejscu. Ponadto okazuje się, że praca wypełnia Andrei cały czas, nie zostawiając żadnego miejsca na życie prywatne i uczuciowe.
Autorka przeciwstawia sobie dwa odmienne światy –małomiasteczkowy i wielkomiejski. Na początku swego pobytu w Nowym Jorku Andrea reprezentuje pierwszy z nich – jest miła, uśmiechnięta, nieco nieśmiała, wierzy, że nie liczy się wnętrze człowieka, więc nie przywiązuje dużej wagi do swego wyglądu. Przeżywa szok, gdy uświadamia sobie, że ludzie tutaj nie reagują pozytywnie na dobre maniery, a bycie uprzejmym oznacza bycie słabym, silne osobowości nie muszą bowiem liczyć się z otoczeniem. Ponadto, okazuje się, że w tym środowisku liczy się przede wszystkim podążanie za najnowszymi trendami i figura modelki. Bohaterka daje się niestety szybko wciągnąć w ten specyficzny wyścig szczurów, nie zauważając, jak to niszczy jej życie.

Książka napisana jest lekko i prosto, co sprawia, że czyta się ją wyjątkowo przyjemnie i szybko. Narratorką jest główna bohaterka, bo pozwala nam lepiej wczuć się w jej sytuację, a jednocześnie pozwala jej na dokonywanie wielu celnych komentarzy. Choć napisana nieco z przymrużeniem oka, skłania do refleksji, m.in. na temat sensu dzisiejszej pogoni za karierą oraz presji doskonałego wyglądu lansowanego przez media. Pozostaje nam zadać pytanie, gdzie w tym wszystkim jest człowiek? Co sprawia, że zaślepieni władzą i pieniędzmi niszczymy innych ludzi, lub odwrotnie, czemu pozwalamy się upokarzać tylko dlatego, że boimy się utraty posady?

W 2006 roku na podstawie powieści nakręcono film o tym samym tytule. Jest to dość wierna i dobra adaptacja, zwłaszcza dzięki Meryl Streep, która idealnie wręcz wcieliła się w rolę demonicznej Mirandy. Niestety, zakończenie różni się od oryginalnego, a szkoda. Niezależnie jednak o tego, jak dobry jest to film, książka jest zdecydowanie lepsza, więc serdecznie polecam!

Moja ocena: 5/6

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.