Przejdź do głównej zawartości

"Baśniobór" Brandon MullTytuł Baśniobór
Tytuł oryginału: Fablehaven 

Autor Brandon Mull
Tom: 1

Data wydania 2011-05
Stron 342 


„Baśniobór” to baśń. Baśń zupełnie współczesna, a jednocześnie zachowująca magię opowieści znanych z dzieciństwa. Książka ta trafiła w moje ręce przypadkiem, ale gdy tylko zaczęłam ją czytać, nie mogłam się już oderwać.

Jest to opowieść o rodzeństwie, które spędza dwa tygodnie wakacji u dziadków, których praktycznie nie zna. Dzieci nie są zachwycone tą perspektywą, ponieważ dziadek wyraźnie nie ma ochoty ich gościć, a ponadto dom otaczają tabliczki takie jak Intruzi będą gnębieni, Dalej czeka Cię pewna śmierć, czy Uwaga: dwururka. Ponadto nigdzie nie widać babci Sorensen, a wyjaśnienia dziadka są co najmniej tajemnicze…


Kendra i Seth to dosyć stereotypowe postaci – dziewczynka jest grzeczna i posłuszna, natomiast chłopiec to typowy urwis – uważa, że wszelkie zakazy istnieją jedynie po to, by krępować jego niezależność, najpierw działa, potem myśli, co często powoduje różne kłopoty. To własnie Seth łamie reguły obowiązujące w domu Sorensonów, przez co dzieci odkrywają ich największy sekret. Babcia i dziadek okazują się opiekunami Baśnioboru, niezwykłego rezerwatu magicznych istot, takich jak wróżki, diabliki, satyry i wiedźmy. W ciągu tych dwóch tygodni dzieci przeżywają wiele przygód, czasem zabawnych, a czasem niebezpiecznych.

Jak już wspomniałam bohaterowie książki są wykreowani w sposób dość schematyczny – ich cechy są nieco przerysowane, i dotyczy to zarówno głównych postaci, jak i tych epizodycznych. Dobro zwycięża zło, a wszelkie naruszania zasad nigdy nie uchodzą na sucho. Zanim jednak oburzy nas ten moralizatorski ton należy wziąć pod uwagę, że jest to opowieść przeznaczona dla dzieci w wieku od 9 roku życia, które często potrzebują, by świat był czarno-biały. Ponadto podobno książka ta może być wciągnięta na listę lektur, więc jej wydźwięk dydaktyczny tym bardziej jest zrozumiały. Podczas omawiania „Baśnioboru” z dzieckiem pomocne z pewnością okażą się tematy do dyskusji znajdujące się na końcu książki.
Na okładce książki można przeczytać kilka opinii. Całkowicie zgadzam się z Christopherem Paolinim, który powiedział "Dawno żadna książka nie sprawiła mi tyle przyjemności! Żałuję, tylko, że nie mogłem jej przeczytać, kiedy byłem dzieckiem." O tak, ja również tego żałuję! Nie zgadzam się jednak z opinią The Los Angeles Times, że "niektóre sceny są godne Władczy Pierścieni". Chociaż Mull sam przyznał, że inspirował się twórczością Tolkiena, są to dwa zupełnie różne światy. Czytelnik, który zasugeruje się tym opisem może być rozczarowany. 

„Baśniobór” przeczytałam w ciągu jednego dnia, zafascynował mnie specyficzny klimat i humor tej książki. Szczerze polecam ją zarówno młodym czytelnikom, do których jest kierowana, jak i tym dorosłym, którzy pragną odnaleźć w sobie małe dziecko. Żałuję jedynie, że chociaż powstało pięć tomów przygód Kendry i Setha, w Polsce jak dotąd zostały wydane jedynie dwie. Mam nadzieję, że wkrótce to się zmieni!

Moja ocena: 5/6

Recenzja ukazała się na portalu:

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.