"Cokolwiek powiesz, nic nie mów. Zbrodnia i pamięć w Irlandii Północnej" Patrick Radden Keefe

Są takie książki, które czyta się jednocześnie bardzo dobrze i bardzo źle. Doskonale poprowadzony reportaż może dotyczyć tematów tak trudnych i bolesnych, że lektura sprawia autentyczny ból, a przy tym trudno się od niego oderwać. Taka jest właśnie najnowsza pozycja z Wydawnictwa Czarnego autorstwa Patricka Raddena Keefe'a.


Cokolwiek powiesz, nic nie mów opowiada o jednym z najbardziej okrutnych i bolesnych konfliktów, który przez dziesiątki lat był codzienną rzeczywistością mieszkańców Irlandii Północnej. I który nadal nie jest do końca wygaszony.

Północna część Irlandii od wieków jest targana wewnętrznymi sporami; można swobodnie uznać, że irlandzko-brytyjski konflikt rozpoczął się już w czasach średniowiecza, gdy Zielona Wyspa znalazła się pod władzą angielskiego monarchy. Jednak w XX w. wraz z utworzeniem niezależnej Republiki Irlandii oraz Irlandii Północnej, podlegającej Wielkiej Brytanii, oblicze owego konfliktu zmieniło się i to w sposób drastyczny. Od lat 60. był on nazywany eufemistycznie mianem "Kłopotów" ("Troubles"), a de facto blisko mu było do wojny domowej.

Punktem wyjścia do całej opowieści jest historia Jean McConville, jednej z wielu ofiar Kłopotów, gdy te przyjęły swoją najbardziej okrutną i brutalną formę. Podobnie jak wiele osób przed nią i po niej, pewnego dnia, na oczach dzieci,  Jean została wyprowadzona z domu przez bliżej nieokreśloną grupę ludzi. Nigdy nie wróciła do rodziny, przez kilkadziesiąt lat jej los pozostawał nieznany. Kto ją uprowadził? Oficjalne władze, brytyjscy żołnierze czy IRA? Uciekła im, a może została skazana na śmierć? 

Keefe przedstawia podłoże i przebieg północnoirlandzkiego konfliktu oraz skupia się na pokazaniu głównych postaci działających z ramienia IRA, w tym Gerry'ego Adamsa, Brendena Hughesa oraz sióstr Price, Dolours i Marian. Przybliża ich historie od wczesnej młodości poprzez lata działalności w strukturach wolnościowych i terrorystycznych bojówek, aż do ich śmierci lub wycofania z życia publicznego. 

Mamy do czynienia z reportażem bardzo porządnie przygotowanym od strony merytorycznej, podpartym solidnymi materiałami, w tym spisanymi i nagranymi wywiadami z osobami bezpośrednio zaangażowanymi w opisywane wydarzenia. Jednocześnie nie jest to książka "sucha", mimo że autor pozostaje bezstronny, sama opowieść buzuje emocjami i wywołuje w czytelniku całą gamę emocji.

Mówiąc krótko, to jeden z najlepszych reportaży, jakie miałam okazję czytać i to nie tylko w ostatnim czasie. Bardzo gorąco polecam!

Sprawdź inne Bestsellery z księgarni Tania Książka.pl

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania Trójka e-pik.

Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)

Komentarze