"Co budują zwierzęta?" Emilia Dziubak

Z pewnością wielokrotnie podziwialiście niesamowite budowle stworzone przez zwierzęta - mrowiska, ptasie gniazda czy bobrze żeremia i tamy. To prawdziwi mistrzowie architektury i uwierzcie, zwierzęcy świat kryje w sobie znacznie więcej niespodzianek, niż można to sobie wyobrazić. Część z nich znajdziecie w najnowszej książce Emilii Dziubak, Co budują zwierzęta?

Książka ma bardzo duży format i twardą oprawę. Zdobią ją piękne, pełne szczegółów ilustracje w charakterystycznym dla ilustratorki stylu. Nas oczarowała już Rokiem w lesie oraz i Przyjaźniami w świecie zwierząt, więc wszystkie kolejne książki jej autorstwa bierzemy w ciemno i nie żałujemy. Do pełni szczęścia (zwłaszcza szczęścia najmłodszego członka rodziny) brakuje nam jeszcze pozycji Opowiem Ci mamo, co robią dinozaury, ale pewnie i ona niedługo zasili nam biblioteczkę.


Książka jest podzielona na 25 rozdziałów, w których zostały przedstawione m.in. rodzaje domów i budowli, jakie tworzą zwierzęta; materiały, z jakich korzystają; różnorodne rodzaje ptasich gniazd (otwarte, zamknięte i ukryte). Możecie poznać ptasie osiedla oraz niesamowite budowle tworzone przez owady, m.in. mrówki i termity. Nie zabrakło informacji o siedzibach pająków oraz różnorodnych muszlach. 


Kolejne rozdziały są poświęcone domom budowanym przez ssaki. Znajdziecie tu przekrój przez podziemną siedzibę kreta i budowle bobrów, a także tych mniej znanych zwierząt, takich jak fenki pustynne, ryjówki malutkie czy nornice rude.


Wreszcie, ostatnie rozdziały pokazują budowle, które budują dla zwierząt ludzie, jak domki i karmniki dla ptaków, ule, schronienia dla jeży i spiżarnie dla wiewiórek. Dostajemy także porcję informacji na temat zwierzęcych domów tymczasowych oraz zwierząt, z którymi na co dzień dzielimy nasze własne domy i mieszkania (i nie chodzi tu tylko o naszych domowych pupili!).


Co budują zwierzęta to doskonała książka dla każdego młodego miłośnika przyrody. Zawiera mnóstwo interesujących i przydatnych informacji, a przy tym jest przepięknie wydana i samo jej przeglądanie sprawia wiele frajdy. Gorąco polecam!

Za egzemplarz książki serdecznie dziękujemy Wydawnictwu Nasza Księgarnia.

Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)

Komentarze