"Złap i ukręć łeb. Szpiedzy, kłamstwa i zmowa milczenia wokół gwałcicieli" Ronan Farrow

Sprawą Harveya Weinsteina żyły nie tak dawno wszystkie media, nie tylko te plotkarskie, ale i renomowane portale i dzienniki. Hollywoodzki producent i potentat, mający na swoim koncie takie kasowe i nagradzane produkcje jak Zakochany Szekspir, Pulp Fiction czy Gangi Nowego Jorku, został oskarżony i skazany za molestowanie seksualne oraz gwałt.  


Weinstein od ponad dwudziestu lat miał w swoim środowisku opinię brutala, któremu nie warto wchodzić w drogę, ani z którym nie powinno się zadzierać. Większość jego współpracowników doskonale wiedziała, że nie ma oporów przed wykorzystywaniem kobiet, że wykorzystuje swoją pozycję, wpływy i pieniądze, by zawsze osiągnąć to, czego chce. Nigdy nie przyjmował słowa “nie”. Regularnie pojawiały się doniesienia o jego ofiarach, ale ostatecznie każda wycofywała oskarżenia, zwykle z obawy przed konsekwencjami i zemstą. Przełomem okazało się reporterskie śledztwo przeprowadzone przez Ronana Farrowa oraz jego artykuł opublikowany w magazynie The New Yorkerktóry niejako przerwał tamę milczenia. 

 

Złap i ukręć łeb Farrow ujawnia nie tylko proces zbierania materiałów do swojego reportażu i jego kontakty z ofiarami Weinsteina, ale też - a może przede wszystkim - próby tuszowania całej sprawy ze strony przełożonych i samego oskarżonego. Ronan Farrow obnaża tę najbardziej odrażającą stronę Hollywood i wielkiego biznesu, gdzie od lat trwa zmowa milczenia wobec seksualnej przemocy wobec kobiet. Pokazuje szereg działań, do jakich potrafią posunąć się oskarżeni dysponującymi wpływami, znajomościami i pieniędzmi - jak dyskredytują ofiary, jak kupują milczenie i jak potrafią zniszczyć tych, którzy stają im na drodze.  

 

Co więcej, sprawa Weinsteina to wprawdzie główny temat, ale jednocześnie jedynie kropla w morzu tego, co dzieje się za kulisami przemysłu filmowego oraz branży rozrywkowej i medialnej. Niejako przy okazji Farrow napomyka o innych prominentnych postaciach nowojorskiego biznesu, którzy przez lata molestowali swoje pracownice i asystentki. Głośna debata na temat Weinsteina oraz odwaga części jego ofiar do mówienia wprost o tym, czego się dopuścił, przerwała tamę milczenia i pozwoliła ujawnić się także innym.  

 

Dla autora praca nad tą sprawą była sprawą nie tylko czysto zawodową. Ronan Farrow, utalentowany prawnik i nagrodzony Pulitzerem dziennikarz, to prywatnie syn Mii Farrow oraz Woody’ego Allena, od lat oskarżanego przez jedną z córek o molestowanie seksualne. Mimo że wina reżysera nie została prawnie stwierdzona, Ronan nie kryje swojego poparcia dla siostry i wiary w jej słowa.  


Lektura Złap i ukręć łeb trudno nazwać przyjemną, choć jednocześnie niełatwo się od niej oderwać. O takich sprawach trzeba mówić głośno. Warto przeczytać. 


Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuje Księgarni Tania Książka.


Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)

Komentarze