Nowe pozycje od Zu&Berry, czyli piraci, zwiedzanie świata i trochę liczenia

Stopniowo stajemy się fanami serii Zu&Berry, skierowanej do najmłodszych i w formie zabawy rozwijającej ciekawość oraz zdolności poznawcze. Tym razem do domu zawitały trzy pozycje – jedna gra dla M. i dwie dla Młodszego.Zaginiony skarb
(wiek 5+)

Jo ho ho! Zakopany na wyspie skarb kapitana Drewnianej Nogi czeka właśnie na Was! Który poszukiwacz przygód oprze się takiemu wyzwaniu?

W pudełku znajdziemy planszę, 5 żetonów celu, 24 karty pułapek, 4 pionki, kostkę i krótką, ale przejrzystą instrukcję. Przed rozpoczęciem gry należy ustawić pionki na starcie oraz umieścić losowo wybrane żetony celu w odpowiednich miejscach na planszy. Tasujemy jeszcze talię z kartami i możemy zaczynać.


Z jednej strony jest to typowa gra, gdzie rzuca się z kostką i przesuwa pionek o odpowiednią liczbę pól. Z drugiej strony, mamy tu także sporo utrudnień i wędrówka do celu nie jest taka prosta. Poszczególne pola są pokolorowane w różne wzory, które sygnalizują, czy tracimy kolejkę, czy zyskujemy dodatkowy rzut kostką, czy też właśnie wpadliśmy w pułapkę. Możemy także wyzwać innego gracza na pojedynek, gdzie bronią jest kostka, a pociskami liczba wyrzuconych oczek.

Dodatkową atrakcją są ciekawostki na temat pirackiego życia i historii, które umieszczono na kartach pułapek. Można się z nich dowiedzieć m.in. jakie zasady obowiązywały piratów na ich statkach, jakiej broni używali, czy też jakim hołdowali zwyczajom i przesądom.


Wygrywa osoba, która jako pierwsza odnajdzie skarb i wróci z nim na statek (metę). Nie oznacza to jednak, że pozostali są skazani na przegraną – mogą walczyć o kolejne miejsca, jeśli tylko powrócą z żetonami celu.


Zwierzęta na kontynentach
(wiek 2+)

Zwierzęta na kontynentach to gra typu „loteryjka edukacyjna”. Znajdziemy w niej siedem plansz, z których każda poświęcona jest innemu kontynentowi oraz po sześć kafelków na każdą z nich. Na każdej planszy znajduje się po sześć zwierząt, które żyją w danym miejscu. Wszystkie zwierzęta są także przedstawione na oddzielnych kafelkach. Gra polega na losowaniu kafli i dopasowywaniu ich do poszczególnych planszy.


Tak wygląda wersja podstawowa. Można ją rozszerzyć i jednocześnie wykorzystać dziecięcą wyobraźnię i na przykład tworzyć historie o przygodach zwierzęcych bohaterów, na podstawie tego co widać na planszach.

Dużą atrakcją (dla mnie osobiście największą) są ciekawostki na temat każdego z przedstawionych tu gatunków, które można znaleźć na odwrocie plansz. Kiedy bawimy się ze starszym dzieckiem, można je także wykorzystać do gry – na przykład dorosły czyta opis zwierzęcia, a maluch szuka właściwego obrazka.


Leśna włóczęga
(wiek 2+)

Leśna włóczęga to wariacja na temat tradycyjnego domino. Pozytywnym zaskoczeniem była wielkość kafli – przyzwyczaiłam się już do maleństw, z których Młody szybko robił dość zgrabne kuleczki i sześciany, a tu otrzymaliśmy solidne i grube elementy o wymiarach 8x15 cm każdy.


Z jednej strony jest to zwykłe domino z kropkami, które należy ze sobą kolejno łączyć. Dla maluchów znacznie ciekawsza jest jednak druga strona, na której widać leśne zwierzaki na różnokolorowym tle. Są wśród nich sarny, zające, wilki, wiewiórki i lisy. Pozwala to na wprowadzenie kilku modyfikacji do gry, w zależności o wieku dziecka i jego umiejętności – możemy łączyć w pary kropki, zwierzęta, albo zrobić mix i łączyć je naprzemiennie. Dzięki temu gra szybko się nie nudzi i jednocześnie niejako rośnie razem z dzieckiem.


*********************************************

Gry okazały się strzałem w dziesiątkę. Moja kilkuletnia „młodzież” świetnie się przy nich bawi, a ja razem z nimi. Jedyne, do czego mam zastrzeżenia, to wysuwane, delikatne pudełka, które w przypadku gier przeznaczonych dla Młodego, błyskawicznie zostały zniszczone. Na szczęście M. etap destrukcji ma już dawno za sobą i piraci przetrwali.


 Za przygodę z kartami dziękujemy 
Fabryce Kart Trefl - Kraków.

Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)
    

Komentarze