Przejdź do głównej zawartości

"Wypalić Chrom" William Gibson

Wypalić Chrom to moje drugie podejście do twórczości Williama Gibsona, bądź co bądź klasyka science fiction, który przecierał szlaki cyberpunku. Pierwsze, w postaci Trylogii ciągu, nie należało do udanych. Mimo że to klasyka, na cześć której można przeczytać liczne peany, nie tylko mnie nie porwała, ale wręcz zmęczyła. Dlatego bieżąca pozycja okazała się przyjemną niespodzianką, choć też do końca nie zachwyca.

W książce znajduje się dziesięć opowiadań, w tym trzy napisane przez Gibsona wspólnie z innymi pisarzami. Co ciekawe, ale i znaczące, to właśnie one są najlepsze i najbardziej czytelne z całego zbioru. Sam Gibson często ucieka w techno-bełkot, z którego niestety niewiele wynika i którego lektura bywa nużąca. Oczywiście, trzeba wziąć poprawkę na czasy, w których powstały teksty (przełom lat 70. i 80.), niemniej znajomość kontekstu opowiadań nie ma wielkiego wpływu na odbiór stylu pisania.


Najbardziej spodobały mi się: „Pasujący gatunek” napisany wspólnie z Johnem Shirleyem, „Czerwona gwiazda, orbita zimowa” napisana z Brucem Sterlingiem, „Starcie” napisane z Michaelem Swanwickiem oraz „Johny Mnemonic”. Całkiem niezły jest tytułowy „Wypalić Chrom” i „Kontinuum Gernsbacka”. W ogóle natomiast nie przemówiły do mnie: „Odłamki holograficznej róży”, „Barbarzyńcy”, „Hotel New Rose” oraz „Zimowy targ”.

Przedstawianie treści poszczególnych tekstów mija się z celem, warto za to wspomnieć o świecie, w jakim toczy się ich akcja. Łączy je świat przyszłości, technologicznie świetnie rozwiniętej, ale jednocześnie brudnej moralnie i estetycznie, przygnębiającej i pozbawionej perspektyw. Życie toczy się tu głównie w opanowanej przez cyberkowbojów cyberprzestrzeni. Codzienność napędzają narkotyki i stymulanty. Chirurgia i medycyna pozwalają na niemal nieskończone ingerencje w ludzkie ciało i pozornie niemożliwe modyfikacje. Nie jest to jednak świat, w jakim chciałoby się żyć, a patrząc ze współczesnej perspektywy niektóre jego elementy wydają się dosyć absurdalne i przerysowane.


Podsumowując, Wypalić Chrom to propozycja głównie dla fanów twardego science fiction, chociaż ze względu na specyficzny język, jakim została napisana, może nie przypaść wszystkim do gustu. Niemniej jeśli planujecie poznać twórczość Gibsona, warto zacząć właśnie od tego zbioru, choćby z tego względu, że pozwala w pigułce poznać jego styl i przedstawiany świat.

Sprawdź inne nowości w księgarni Tania Książka.

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuje Księgarni Tania Książka.


Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)
    

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.