Przejdź do głównej zawartości

"Najwyższa góra, najgłębszy ocean" z ilustracjami Page Tsou

Najwyższa góra, najgłębszy ocean, czyli ilustrowane kompendium cudów i rekordów natury, to kolejna pozycja, która pozwala w przyjemny sposób zainteresować dziecko światem przyrody i nauki. Tym razem pozycja skierowana jest do 10-latków i dzieci nieco starszych, ale moja M. już ją przegląda z zainteresowaniem i podczytuje fragmenty o zwierzętach.

Książka jest dużego formatu, co jest dodatkowym plusem, gdy weźmiemy pod uwagę piękne ilustracje, jakie ją wypełniają. Wewnątrz na piętnastu rozkładówkach można znaleźć informacja zarówno na temat fauny i flory, jak i zjawisk atmosferycznych i krajobrazów. Tak oto dziecko pozna najwyższe góry, najgłębsze oceany oraz miejsca na ziemi, gdzie panują najbardziej ekstremalne warunki pogodowe. Dowie się wielu ciekawostek na temat Układu Słonecznego oraz rekordzistów wśród drzew. Wiedzieliście, że najstarsze drzewo liczy sobie już ponad 5065 lat, a liście pewnego gatunku osiągają długość 25 metrów?

Zarówno mnie, jak i moje dziecko, najbardziej interesują jednak informacja na temat zwierząt. Z książki można dowiedzieć się, które z nich są najszybsze, najdłużej żyją i najdalej migrują. Jedna z plansz przedstawia nawet te, które żyją najgłębiej pod powierzchnią ziemi, nawet na ponad 1 km głębokości!

Pod względem technicznym kompendium prezentuje się świetnie i dobrze komponuje się z innymi publikacjami wydawnictwa. Twarda oprawa, format większy niż A4 i ilustracje autorstwa Page Tsou sprawiają, że z przyjemnością się je ogląda i czyta.Podsumowując, jestem bardzo na tak! Chciałabym, aby ukazywało się jak więcej tego typu książek dla dzieci. Przykuwają uwagę, a jednocześnie przekazują bardzo konkretną i istotną wiedzę. Założę się, że część z zawartych tu informacji będzie niespodzianką także dla rodziców!

Za egzemplarz książki dziękujemy Wydawnictwu Nasza Księgarnia.

Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)
    

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.