Przejdź do głównej zawartości

"Flawia de Luce. Badyl na katowski wór" Alan Bradley

Jedenastolatka zafascynowana śmiercią, chemią i truciznami może się wydać nieco upiorna. Jednak gdy mamy do czynienia z rezolutną Flawią de Luce, nie sposób jej nie polubić i nie kibicować jej w prowadzonych dyskretnie śledztwach. Zwłaszcza że urok prowincjonalnego Bishop’s Lane z początku lat 50. przemówi do każdego anglofila.

Mieszkańcy niewielkiego miasteczka, gdzie telewizja jest luksusem dostępnym tylko dla wybranych, niewiele mają okazji do rozrywki przez wielkie R. Dlatego gdy przypadek sprawia, że zatrzymuje się w nich wędrowny teatrzyk kukiełkowy, miejscowy proboszcz od razu kuje żelazo póki gorące i organizuje spektakl, jakiego Bishop’s Lane dawno nie widziało. I który mieszkańcy z pewnością zapamiętają na długie lata!


Mimo że mamy do czynienia z bardzo specyficznym kryminałem (niecodziennie protagonistą w tym gatunku jest młodziutkie dziewczę, które prowadzi laboratorium chemiczne otrzymane w spadku po dalekim krewnym), trup pada dopiero w okolicach połowy powieści. Ale gdy już pada robi to z hukiem, dosłownie i w przenośni. Niezrównana Flawia rusza tropem mordercy, wykorzystując swoją inteligencję, zdolności i niezmienną słabość niektórych sąsiadek do powtarzania plotek zarówno aktualnych, jak i tych sprzed wielu lat.

Badyl na katowski wór to drugi tom opowiadań o pannie de Luce i chociaż najlepiej byłoby poznawać jej losy od samego początku, nic nie stoi na przeszkodzie, by przygodę z Flawią rozpocząć właśnie od tego powieści. Każda intryga kryminalna zaczyna się i kończy w obrębie tej samej książki, a całość spaja rodzinne życie głównej bohaterki.

To zaś, przynajmniej na razie, jest tak samo przygnębiające, jak w Zatrutym ciasteczku. Flawia, najmłodsze dziecko w rodzinie, jest odstawiona zupełnie na boczny tor. Starsze siostry wprost przyznają, że jej nie znoszą i są wyjątkowo okrutne, gdy weźmiemy pod uwagę co mówią do – bądź co bądź – dziecka. Ojciec od lat zamknięty w skorupie niedostępności zwraca na dziewczynkę uwagę jedynie wtedy, gdy ta coś zbroi lub gdy ma do wykonania jakąś pracę. Czy podświadomie obwinia ją o śmierć żony? Takie wrażenie odnosi Flawia, czytelnikowi zaś pozostaje głęboko współczuć 11-latce, której przychodzi żyć w emocjonalnym chłodzie i braku akceptacji.

Dzięki niezrównanemu językowi, jakim posługuje się autor ustami Flawii, która jest narratorką tej historii, a także jej bystremu, choć nadal dziecięcemu sposobowi patrzenia na otaczający ją świat, Badyl na katowski wór jest historią jednocześnie pełną humoru i melancholii. Nie bez znaczenia jest, wspomniana już wyżej, sceneria, w jakiej rozgrywają się opisane wydarzenia. Zabójstwo na tle prowincjonalnej Anglii z połowy XX wieku nasuwa skojarzenie z kryminałami Agathy Christie o pannie Marple. Oczywiście ze znacznie młodszą główną bohaterką, ale z pewnością nie mniej sprytną, inteligentną i… niepozorną.


Gorąco polecam Wam serię o Flawii. Od pierwszego tomu tkwię pod jej urokiem i jestem przekonana, że Wam też przypadnie do gustu!

Przeczytaj także:

Za podróż do Bishop's Lane serdecznie dziękuję Wydawnictwu Vesper.

Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)
    

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.