Przejdź do głównej zawartości

"Dziadek do orzechów" E.T.A. Hoffmann

Dookoła czuć już charakterystyczną atmosferę nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. To dobry czas na lektury, które z nią współgrają, takie jak wznowienie klasycznej bożonarodzeniowej opowieści, Dziadek do orzechów autorstwa niemieckiego pisarza E.T.A. Hoffmanna.

W wigilijny wieczór siedmioletnia Klara i jej brat Fred z niecierpliwością rozpakowują prezenty. Dziewczynka zachwyca się nową sukienką i lalkami, chłopiec żołnierzykami, jednak to na prezenty od ojca chrzestnego, sędziego Droselmajera czekają najbardziej. Jako zegarmistrz i wynalazca zawsze przygotowuje dla nich coś niezwykłego. Tym razem obok pięknego zamku przyniósł rodzeństwu także figurkę będącą dziadkiem do orzechów. Mimo szpetoty, Klara jest nią całkowicie zauroczona. A gdy zapada noc, dziewczynka odkrywa, że zarówno Dziadek, jak i pozostałe zabawki ożywają…

Baśń o Dziadku do orzechów, niezwykłym królestwie lalek i klątwie rzuconej na pewną księżniczkę już od dwustu lat zachwyca kolejne pokolenia dzieci i dorosłych. Jest to utrzymana w nieco mrocznym charakterze opowieść o odwadze, pełna akcji i niezwykłych bohaterów. Z małą, ale rezolutną i wrażliwą Klarą z pewnością będą mogły utożsamić się dziewczynki. Chłopcom pewnie bardziej przypadnie do gustu postać buńczucznego Freda, a fakt że ten stoi nieco na uboczu całej historii na pewno zrekompensują opisy walk z podstępnym Królem Myszy.

Książka ukazała się w przekładzie Józefa Kramsztyka z 1927 roku. Niestety już na drugiej stronie, gdzie widnieje tytuł oraz nazwisko autora i tłumacza, pojawił się babol w postaci literówki w nazwisku tego drugiego. Ten sam błąd widnieje też na stronie Wydawnictwa MG. Trochę wstyd… Niemniej, warto wspomnieć, że to na tym przekładzie opierały się przez lata polskie wydania Dziadka do orzechów. Zwłaszcza że jest znacznie bliższe oryginałowi niż to pierwsze, bardzo spolszczone, dokonane przez Wandę Młodnicką w 1906 roku. W jej wersji mamy Marynię i Stasia, dzieci prezydenta Złotomirskiego oraz pana Gryzorzeskiego… Chociaż i tak trzeba zwrócić uwagę, że tak dobrze znani nam Klara i Fred to także wolna interpretacja Kramsztyka. W oryginale pojawiają się bowiem Marie i Fritz. Apropos wydania, na plus zdecydowanie zalicza się twarda, świąteczna oprawa oraz szyte kartki. Do tego należy dorzucić liczne oryginalne drzeworyty, ilustrujące całą historię.

Podczas lektury pięknej skądinąd opowieści nasunęła mi się myśl, że nie wszystkie jej szczegóły będą zrozumiałe dla współczesnych dzieci. To daje pole do popisu dla rodziców, którzy mogą wyjaśnić odmienny ubiór czy fryzury bohaterów. Niektóre elementy brzmią za to zwyczajnie źle z punktu widzenia współczesnego podejścia do kwestii wychowania dziecka. Jak choćby scena, gdy Klara budzi się z omdlenia ze zranioną ręką. Pierwsze co słyszy od swojej ponoć kochającej i dobrej matki to, że jest „niegrzeczną dziewczynką”, bo wszystkich nastraszyła owym omdleniem. Duża więc tu rola rodzica, by niektóre sprawy omówić z dzieckiem w trakcie lub po lekturze.


Historia Dziadka do orzechów jest zdecydowanie warta poznania. Wznowienia cieszą, ponieważ dają możliwość zapoznania z nią kolejnych pokoleń. A bożonarodzeniowy klimat jak najbardziej temu sprzyja!

Recenzja napisana dla portalu Papierowe Motyle.

Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)
    

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.