Przejdź do głównej zawartości

"Elantris" Brandon Sanderson

Brandon Sanderson szturmem zdobył sympatię i uznanie miłośników fantasy, stając się jednym z najpopularniejszych obecnie pisarzy tego gatunku. Wystarczy wspomnieć rewelacyjny cykl Archiwum Burzowego Światła, czy serię Ostatnie Imperium. Na fali tej popularności wydawnictwo MAG wznowiło właśnie jego debiutancką powieść, Elantris, o której można powiedzieć wiele, ale z pewnością nie to, że jest słabsza od jego późniejszych dzieł.

Tytułowe Elantris było nazywane dawniej miastem bogów, a zamieszkiwali go ludzie, którzy dotknięci łaską, zyskiwali niesamowite moce, czyniące je właściwie wszechmocnymi. Jednak dziesięć lat temu z dnia na dzień miasto upadło, zmieniając się w ruinę, a jego mieszkańcy z pięknych, otoczonych srebrzystym blaskiem postaci zmienili się w odrażające stwory. Elantris zamknięto i skazano na zagładę, starając się wymazać je z pamięci, mimo że nadal jego szeregi zasilali kolejni ludzie, dawniej wybrani, teraz skazani na przekleństwo i wieczne uwięzienie.

Po upadku Elantris i walkami o władzę w królestwie Aleronu, ostatecznie na tronie zasiadł Iadon, swą polityką doprowadzając kraj niemalże do ruiny. Nadzieją dla wszystkich stał się młody książę Raoden, przeciwieństwo swego ojca, obdarzony inteligencją, przenikliwością, ale i niezbędną każdemu dobremu władcy wrażliwością i troską o dobro państwa oraz swoich poddanych. Dlatego gdy pewnego dnia książę zostaje dotknięty przekleństwem Shaod i potajemnie zesłany do Elantris jako kolejny żywy trup, a oficjalnie uznany za zmarłego, jest to potężny cios dla całego Aleronu.

W tym samym czasie do stolicy przybywa teodzka księżniczka Sarene, narzeczona Raodena, oraz Hrathen, kapłan agresywnie ekspansywnej religii, mający za zadanie nawrócić na nią mieszkańców Aleronu, który – jeśli nie przyjmie nowej wiary – ma zostać wkrótce najechany i zniszczony przez potężnego sąsiada.

Wykorzystując charakterystyczne dla gatunku motywy i rozwijając je w oryginalny sposób, Sanderson stworzył wizję pięknego, utopijnego świata wypełnionego magią i zestawił go z obrazem kraju ogarniętego pogłębiającym się kryzysem, niepokojami i zwyczajnie fizyczną brzydotą. W interesujący sposób przedstawił również kwestię magii AonDor, nie pokazując jej od razu, a raczej zmuszając czytelnika, by powoli odkrywał jej tajniki wraz z Raodenem.

Główne postaci, to jest Raoden, Sarene i Hrathen, zostały przedstawione naprawdę doskonale, są pełnowymiarowi, niejednoznaczni w ocenie, mają swoje mocne i słabsze strony, momenty zwątpienia, ale też chwil prawdziwej chwały. Niestety, pozostali przedstawiają się w barwach raczej czarno-białych i schematycznych, jak fanatyczny kapłan owładnięty rządzą zemsty, szlachetni i honorowi buntownicy, gotowi walczyć do samego końca za swego władcę bądź za sprawę, w którą wierzą, czy też raczej bezbarwne damy, skupiające się na złapaniu jak najlepszej partii. Poza pierwszoplanową trójką, nikt właściwie nie jest w stanie zwrócić na siebie uwagi czytelnika na dłużej. Jest to właściwie jedyny mankament powieści, nie licząc pojawiających się tu i ówdzie fragmentów zdecydowanie przegadanych.

Smaczkiem dla fanów Sandersona z pewnością będą dodatki, których w książce nie brakuje. Po pierwsze, wnętrze okładem zdobią piękne, kolorowe mapy przedstawiające świat stworzony przez autora. Po drugie, znajduje się tu całkiem obszerny opis Aonów, będących podstawą magii Elantris, wraz z ich graficznymi wizerunkami. Po trzecie i pewnie najważniejsze, można tu również znaleźć sceny i wątki usunięte przez autora - jak się okazuje w pierwotnej wersji powieści był obecny jeszcze jeden kluczowy bohater, którego ostatecznie Sanderson postanowił się pozbyć.

Podsumowując, już swoją debiutancką książką autor udowodnił, że ma zadatki na świetnego pisarza, co później udowodnił pisząc kolejne świetne i bardzo dobrze przyjęte powieści. Elantris z pewnością przypadnie do gustu wszystkim fanom fantasy i może stanowić doskonały początek przygody z twórczością Brandona Sandersona. Polecam!

Recenzja napisana dla portalu Duże Ka.

Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)
    

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.