Przejdź do głównej zawartości

"Wężowy Język, tom 1" Łukasz Malinowski

Wężowy Język, tom 1, Łukasz Malinowski
Instytut Wydawniczy Erica, 2016
Powiadają, że ciągnie się za nim stado kruków żerujących na truchłach jego wrogów. Mówią, że jest biegły w składaniu strof, gdyż z łatwością przekuwa słowa na wersety na kowadle swojego języka. Prawią, że język ma rozdwojony niczym u węża, bo z jego ust zarówno mądrość wypływa, jak i słowa o zdradzie i podstępie. Opowiadają, że tworzyć potrafi jeno słowem, bo czynami sprowadza wyłącznie pożogę i śmierć.

Któż to taki? Ainar Skald oczywiście, wiarołomny, zdradziecki i chciwy, obdarzony niezwykłym wręcz talentem do wpadania w kłopoty i robienia sobie wrogów wszędzie, gdzie tylko stanie jego stopa. Pierwszy tom Wężowego języka to już czwarte spotkanie z wikingiem, który paląc za sobą mosty na ojczystej Północy i wywołując ogromne zamieszanie na Wschodzie, zmuszony jest obrać kurs na Południe, by tam szukać szczęścia, bogactw i pięknych kobiet.

Do Konstantynopola, bądź też bardziej z nordycka Miklagardu, Ainar przybywa nie jako zwykły wiking, a konung stojący na czele licznej kompanii. Jego głównym celem jest to, co prawdziwi drengowie lubią i robią najlepiej – szybka napaść i bogaty łup. Na miejscu okazuje się jednak, że zapalczywa drużyna musi zmienić plany, dość nieoczekiwanie zostaje bowiem wciągnięta na służbę autokratora, cesarza. Nie oznacza to oczywiście braku okazji nie tylko do regularnych bitew, ale i zwykłych mordobić, ponieważ naprawdę trudno oczekiwać po zgrai wikingów nastawionych na bójkę, grzecznego wypełniania wszystkich poleceń. Sam Skald, z charakterystycznym dla siebie talentem, zostaje wplątany w intrygę, której bardzo długo nie może zrozumieć, najwyraźniej również ktoś czyha na jego życie.

Czytelnicy, którzy poznali już poprzednie przygody Ainara, ponownie mogą liczyć na to, co najlepsze w prozie Łukasza Malinowskiego. Po pierwsze, dynamiczną akcję z licznymi zwrotami, potyczkami i pościgami. Po drugie, udane kreacje głównych bohaterów, przede wszystkim tytułowego kłamcy i jego czarnoskórego towarzysza Alego, który powraca w pełnej krasie, choć ma coraz poważniejsze problemy z poskramianiem swego szalonego gniewu. Po trzecie, wyraźnie widoczną dużą wiedzę merytoryczną autora na temat nie tylko samych wikingów, ale epoki w ogóle. Zwłaszcza że tym razem mamy tu interesujące zderzenie klimatu raczej nieokrzesanej Północy z bogatą i wymuskaną kulturą Bizancjum.

Na uwagę zasługuje również bardziej niż poprzednio rozwinięty wątek hamramirów, obłąkanych i niosących śmierć i zniszczenie wojowników, wierzących, że stanowią jedność z wybranymi przez siebie bestiami. Jak dotąd, cała uwaga skupiała się na Haukrhedinie, z którymi niestety trzeba było się pożegnać, teraz czytelnik dostał wgląd w to, co się dzieje w głowach jego braci. A dzieje się niemało.

Nie obyło się niestety bez drobnej wpadki – podczas jednego ze świąt, Skald o mały włos nie pada ofiarą rozszalałego byka, a to dlatego, że ma na sobie krwistoczerwony strój. Powszechnie wiadomo i to nie od dziś, że przysłowiową niechęć tych zwierząt do czerwonego można włożyć między bajki, a podczas korridy nie reagują one na barwę, a ruchy torreadora. Mamy wiec tu do czynienia z małą skuchą ze strony autora, na szczęście ten epizod nie ma większego znaczenia dla fabuły, więc spokojnie można przymknąć na niego oko.

Podsumowując, jestem pozytywnie zaskoczona kolejnym tomem Skalda, który utrzymuje bardzo dobry poziom, mam nawet wrażenie, że Wężowy język jest jeszcze lepszy od Kowala słów. Jedyne, czego żałuję, to rozbijania powieści na dwa tomy, obyśmy nie musieli czekać na drugi zbyt długo. Polecam cykl wszystkim wielbicielom Wikingów i dobrej przygody.


Recenzja napisana dla portalu DużeKa

Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)
    

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.