Przejdź do głównej zawartości

"Iluzja grzechu" Aleksandra Marinina

Iluzja grzechu, Aleksandra Marinina
Lektor Roch Siemianowski
Biblioteka Akustyczna, 16 godz. 54 min.
Aleksandra Marinina to jedna z tych autorek, których nigdy nie mam dość, dlatego cieszy mnie fakt, że jej powieści ukazują się u nas z godną pozazdroszczenia regularnością. W ostatnim czasie nawet ich chronologia nie nareszcie nabrała logiki i można bez większych problemów śledzić losy Nastii Kamieńskiej. Najnowsza powieść (na polskim rynku, w oryginale ukazała się dwadzieścia lat temu) to Iluzja grzechu i z przyjemnością muszę przyznać, że czego jak czego, ale wyobraźni i dobrego pióra nie można autorce odmówić.

Kiedy zamożna właścicielka cennej kolekcji obrazów zostaje znaleziona zamordowana we własnym mieszkaniu, niemal nikt nie ma wątpliwości, że padła ofiarą napadu rabunkowego. Pierwsze wrażenie szybko okazuje się błędne, zbiór staruszki jest nienaruszony, a na światło dzienne wychodzi jej niejasne powiązanie z kobietą, która przed dziewięciu laty rzuciła się z okna wieżowca, uprzednio wyrzucając przez nie troje swoich dzieci. Wszyscy przeżyli, do końca życia pozostając jednak kalekami przykutymi do łóżek i wymagającymi nieustannej opieki. Jaki związek mają ze sobą te dwie sprawy i dlaczego wychodzi on dopiero po tylu latach? Tym razem przed moskiewskimi śledczymi staje naprawdę trudne zadanie.

Sprawa, która początkowo wydaje się oczywista i banalna, z każdym kolejnym rozdziałem nabiera głębszego sensu i zdąża ku zaskakującemu wyjaśnieniu. Nie bez powodu też wspomniałam na początku o niebanalnej wyobraźni Marininy, która do fabuły wplotła m.in. eksperymenty medyczne i naświetlania ciężarnych kobiet w niezwykłym celu, młodych geniuszy i tytanów pracy, ortodoksyjnych muzułmanów oraz czeczeńskich separatystów. Kombinacja pozornie wyglądająca na karkołomną w efekcie końcowym jest zgrabnie przedstawiona, choć momentami można się zastanawiać nad jej wiarygodnością jako taką. Autorka nie raz i nie dwa przedstawiała jednak naprawdę niezwykłe pomysły (jak choćby balsam o cudownych właściwościach z Za wszystko trzeba płacić), potrafi je jednak opisać w taki sposób, że czytelnik nie zważa na nic, tylko czyta, czyta i czyta. Albo – tak jak w moim przypadku – słucha, słucha i słucha. Tak na marginesie, Roch Siemanowski chyba naprawdę na zawsze będzie mi się kojarzył z serią o Kamieńskiej, jego interpretacja jest genialna!

Obok intrygi kryminalnej, powieść przyciąga również ze względu na specyficzny klimat Moskwy połowy lat dziewięćdziesiątych, mentalność jej mieszkańców i realia ówczesnego życia. Tym razem miałam wrażenie, że mniej było tu pracy śledczych, samej Nastii też dosyć niewiele (o jej życiu osobistym nie dowiadujemy się nic nowego, związek z Leonidem jest na dokładnie tym samym etapie, co wcześniej), natomiast większy nacisk został położony na bohaterów głównego wątku kryminalnego. Uwagę zwraca przede wszystkim Ira Tierochina, młoda dziewczyna ciężko doświadczona przez los, do której prowadzą kolejne nitki śledztwa.

Mam ogromną nadzieję, że nie będziemy musieli długo czekać na kolejny tom cyklu o Nastii Kamieńskiej i że ukaże się on jeszcze w tym roku. Kryminały Aleksandry Marininy to klasa sama w sobie, a Iluzja grzechu jedynie to potwierdza, dlatego gorąco ją Wam polecam.

Za możliwość wysłuchania powieści "Iluzja grzechu" serdecznie dziękuję Bibliotece Akustycznej.
Książkę wysłuchałam w ramach wyzwania "Rosyjsko mi".

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.