Przejdź do głównej zawartości

"W dziwnej sprawie Skaczącego Jacka" Mark Hodder

W dziwnej sprawie Skaczącego Jacka, 
Mark Hodder
Fabryka Słów, 2012
Steampunk to moja miłość od pierwszego wejrzenia, nieco ślepa i z ogromnym kredytem zaufania, bo dopiero stawiam w nim pierwsze, nieśmiałe kroczki, ale za to żywiołowa i oddana. Tym razem zaprowadziła mnie na spotkanie z Markiem Hodderem, który W dziwnej sprawie Skaczącego Jacka wziął na warsztat jedną z niewyjaśnionych dotąd dawnego Londynu i zdradził jej bardzo nietypowe wytłumaczenie.

Druga połowa XIX wieku, po ulicach angielskiej stolicy grasuje postać, w której istnienie trudno uwierzyć tym obdarzonym racjonalnym umysłem. Oficjalne władze są bezradne – jak mogą ścigać kogoś, kto nie istnieje, a przynajmniej wszystko wskazuje na to, że nie jest człowiekiem z krwi i kości. Zadanie wytropienia Skaczącego Jacka, którego ofiarami regularnie padają młode kobiety, spada na sir Richarda Francisa Burtona, okrytego niesławą podróżnika, naukowca i fechtmistrza, który otrzymuje od premiera propozycję nie do odrzucenia i zostaje pierwszym w historii królewskim agentem specjalnym.

Zarys fabuły wskazuje więc na kryminał retro, prowadzony w spowitym mgłą XIX-wiecznym Londynie, naruszając nieco skojarzenie z polowaniem na Kubę Rozpruwacza (swoją drogą działającego mniej więcej w tym samym okresie). Skaczący Jack nie jest jednak ani mordercą, ani gwałcicielem, choć wiele wskazuje na to, że zamierza nim zostać, tylko ciągle ktoś mu wchodzi w drogę. Sam Londyn nie jest zaś tym, jaki znamy z lekcji historii. To miasto osnute nie tylko oparami mgły, ale i dymu pochodzącego z niesamowitych pojazdów i urządzeń, po którego ulicach przemieszczają się zmodyfikowane genetycznie konie, psy, koty i… klnące w żywy kamień papugi. Co więcej, to stolica kraju, który nigdy nie będzie cieszyć się epoką wiktoriańską, bowiem młodziutka królowa Wiktoria zginęła z rąk zamachowca, a rządy objął jej mąż, książę Albert.

Obok alternatywnej wersji historii (uwielbiam poznawać wersje, co by było, gdyby), z ogromną przyjemnością zagłębiałam się w świat wynalazków i eugenicznych eksperymentów. Te pierwsze mnie zafascynowały, te drugie raczej bawiły, ale nie mogę odmówić autorowi ogromnej wyobraźni przy ich tworzeniu. Dla laika w temacie steampunku, całość wypadła świetnie!

Warto przyjrzeć się przez moment samemu Skaczącemu Jackowi, który nie jest wymysłem autora, ale postacią z londyńskiego folkloru epoki wiktoriańskiej. Znany pod nazwą Spring-Heeled Jack człowiek, bądź – jak niektórzy sądzili – stwór, na przestrzeni ponad sześćdziesięciu lat miał atakować młode kobiety. Jego dziwaczny wygląd, dziwny sposób poruszania oraz fakt, że nigdy nie został złapany wywołały prawdziwą panikę. Nigdy też nie zbadano, kim lub czym naprawdę był, co dało Hodderowi duże pole do popisu i muszę przyznać, że jego pomysł jest naprawdę świetny. Zwłaszcza, że nadał tej postaci wymiar tragiczny, przez co – mimo popełnianych przez niego czynów – czytelnik przede wszystkim czuje wobec niego głębokie współczucie.

Tytułowy Skaczący Jack to nie jedyne nawiązanie do historii, niemal wszyscy główni bohaterowie powieści to postaci historyczne, przedstawione jednak w alternatywny sposób. Prawdziwe losy niepokornego, awanturniczego w usposobieniu, podróżnika i odkrywcy, sir Richarda Francisa Burtona oraz jego asystenta, poety znanego z kontrowersyjnych upodobań, fana markiza de Sade, Algernona Swinburne’a potoczyły się oczywiście zupełnie inaczej, niemniej warto wziąć pod uwagę, że istnieli naprawdę. Prawdziwe wiersze tego drugiego zostały też wykorzystane w powieści. Na kartach książki pojawiają się również m.in. szalony Charles Darwin i złowieszcza Florence Nightingale, co samo w sobie jest niesamowitym pomysłem. Hodder bawi się historią i kształtuje ją na własny sposób, i to z naprawdę interesującym efektem.

W dziwnej sprawie Skaczącego Jacka otwiera cykl w sposób zaskakujący dobry i pobudzający apetyt na więcej. Z pewnością spodoba się fanom klimatów steampunkowych i wiktoriańskich, może też być bardzo dobrym początkiem na przygodę z gatunkiem spod znaku pary i niesamowitych wynalazków.


Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.