Przejdź do głównej zawartości

Dzień Kobiet, czyli moje ulubione pisarki

Z okazji dzisiejszego święta chciałabym Wam przedstawić moje ulubione pisarki. Każda z nich tworzy lub tworzyła coś zupełnie odmiennego, jednak wszystkie bardzo sobie cenię i wiem, że kiedy sięgnę po powieść ich autorstwa, z pewnością nie będę zawiedziona.

Agatha Christie (źródło)
Agathy Christie nie trzeba przedstawiać nawet tym, którzy rzadko sięgają po klasyczny kryminał, którego była niekwestionowaną królową. To ona stworzyła pannę Marple i Herculesa Poirota, który tuż po Sherlocku Holmesie jest moim ulubionym literackim detektywem. To ona doprowadziła do doskonałości koncepcję zabójstwa i śledztwa prowadzonego na zamkniętej przestrzeni i sukcesywnym eliminowaniu kolejnych podejrzanych.

J.K. Rowling jestem wdzięczna za Hogwart i Harry’ego Pottera, w którego przygodach zakochałam się dosyć późno, bo mniej więcej w połowie LO. I mimo że od tego czasu mija w tym roku już piętnaście lat, nadal mam do całej serii ogromny sentyment i lubię do niej od czasu do czasu wracać. Co więcej, Trafnym wyborem autorka przekonała mnie, że doskonale radzi sobie także z książkami skierowanymi do dorosłego czytelnika i ma duże szanse wyjść poza etykietkę „autorki Harry’ego”.


Philippa Gregory
fot. Larry D. Moore  (źródło)
Pojawienie się w tym zestawieniu Philippy Gregory nie będzie chyba dla nikogo zaskoczeniem. Uwielbiam jej powieści historyczne, zwłaszcza cykl tudorowski oraz Wojnę Dwu Róż (moje ulubione okresy w historii Anglii) za pieczołowitość i rozmach, z jakim ukazują ówczesne realia oraz za rewelacyjne łączenie faktów z fikcją literacką, dzięki czemu powieści porywają od pierwszych stron. A co więcej, Philippa regularnie opowiada nie tylko o kobietach, które zapisały się na kartach Historii, ale także o tych, po których ślad niemalże zaginął, jak choćby o niezwykłej Jakobinie Luksemburskiej.

Jane Austen to kolejny dowód na to, jak dużą mam słabość do angielskiej literatury, a opisywany przez nią XIX wiek należy do drugiego uwielbianego przeze mnie okresu. Mansfield Park, Rozważną i romantyczną oraz Dumę i uprzedzenie czytałam po kilka razy, za każdym razem odkrywając w nich coś nowego i za każdym razem wzdychając do pana Darcy’ego bądź pomstując nad nieporadnością bądź uporem niektórych bohaterem. Zawsze jednak z ogromną przyjemnością. Do zakończenia przygody z Jane Austen brakuje mi jeszcze Opactwa Northanger, które mam zamiar nadrobić w tym roku.

Z naszych rodzimych pisarek ogromnie cenię sobie twórczość Elżbiety Cherezińskiej. Byłam absolutnie zachwycona Legionem, który polecam każdemu przy nadarzającej się okazji, potem autorka utwierdziła mnie w oczarowaniu poprzez dwa piastowskie tomiszcza – Koronę śniegu i krwi oraz Niewidzialną koronę. Przede mną jeszcze jej cykl o Wikingach i już sobie ostrzę zęby, bo wiem, że autorka mnie nie zawiedzie, a co jak co, ale o nordyckich wojownikach mogę czytać bez końca.

Maję Lidię Kossakowską uwielbiam z kolei za fantastyczne (dosłownie i w przenośni) powieści, w których łączy świetne fabularne pomysły, magię (ale nie tę banalną, ale często opartą na mitach i wierzeniach) oraz dowcip, który przeplata się z goryczką realnego patrzenia na świat. Warto też wspomnieć, że prywatnie jest żoną Jarosława Grzędowicza, autora m.in. Pana Lodowego Ogrodu.

Aleksandra Marinina (źródło)
Olgę Gromyko odkryłam dosyć niedawno, ale w niczym nie przeszkodziło jej to znaleźć się w tym zestawieniu. Zachwyciła mnie Wiernymi wrogami, rozbawiła Wiedźmą (nadal wypatruję na aukcjach kolejnych tomów, może wydawca w końcu się zlituje i pomyśli nad wznowieniem), pozytywnie zaskoczyła Rokiem Szczura. Taką fantastykę uwielbiam!

A na zakończenie mamy powrót w stronę kryminału, tym razem w wydaniu rosyjskim, czyli Aleksandrę Marininę i jej cykl o Nastii Kamieńskiej, czyli chorobliwie leniwym odpowiedniku Holmesa w spódnicy. Z przyjemnością zagłębiam się w kolejne tomy o prowadzonych przez nią śledztwach nie tylko ze względu na intrygi kryminalne, ale również z powodu świetnie oddanej atmosfery moskiewskich ulic, mieszkań i mentalności jej mieszkańców.

A jakie są Wasze ulubione pisarki?

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.