Przejdź do głównej zawartości

Business English Magazine nr 48

Lipiec okazał się wyjątkowo "językowym" miesiącem w Kąciku z książką. Po prezentacji fiszek, English Matters oraz podręcznika do języka biznesowego, przyszła kolej na najnowszy numer Business English Magazine, który od około dwóch tygodni jest dostępny w sprzedaży.

Czym jest BEM i do kogo jest skierowany?
Zgodnie ze słowami wydawcy „Magazyn skierowany jest do menedżerów, dyrektorów, właścicieli firm, pracowników międzynarodowych przedsiębiorstw, ekonomistów, specjalistów, studentów, ludzi aktywnych i otwartych na świat oraz do wszystkich, którym w pracy potrzebny jest język angielski biznesowy.” I muszę się z tym w pełni zgodzić – początkowo nieco odstraszał mnie biznesowy nagłówek, ale szybko przekonałam się, że tematyka artykułów jest na tyle szeroka i uniwersalna, że zawsze znajduję tu coś dla siebie i od kilkunastu miesięcy jestem regularną i wierną czytelniczką.

Co znajdziemy w najnowszym numerze?
Bieżące wydanie zawiera czternaście obszernych oraz kilka krótkich, jednostronicowych artykułów, podzielonych na czternaście działów. Najobszerniejszy materiał został poświęcony tematowi z okładki, czyli świeżo wybranemu prezydentowi, Andrzejowi Dudzie. Pozostałe zostałe poświęcone m.in. dwóm gigantom na rynku światowym - Coca-coli, która nadal utrzymuje się na fali oraz Adidasowi, który zalicza coraz większy spadek formy, prawdziwemu boomowi filmowemu w Chinach oraz nowinkom technologicznym, takim jak drukowanie projektów w 3D. Nie zabrakło również tekstów na temat interesujących postaci ze świata biznesu i polityki, tym razem dotyczą one Hillary Clinton oraz Petera Jonesa. Pojawiły się takze krótsze notki na temat Nelsona Mandeli, Rossa Perota oraz Estee Lauder.

Najbardziej zainteresowały mnie:
  • Spam, spam, spam, czyli krótka historia dlaczego spam jest spamem i co ma z tym wspólnego Monthy Python.
  • Coca-Cola - in Perfect Harmony, opisujący drogę, jaką pokonała niewielka firma produkująca słodki napój, by stać się międzynarodowym potentatem.
  • Celebrity Portfolios - How the Rich Manage to Stay Rich, czyli interesujące spojrzenie na to, jak znani i bogaci zdobywają nowe rynki, by umocnić swoją pozycję i zdobyć jeszcze więcej.
  • Wise Tips for Newly-weds będący finansowym mini-przewodnikiem dla nowożeńców, często spłukanych już na początku nowej drogi życia.
  • Sweden: For Business and Pleasure, jak wskazuje sam tytuł, pokazuje możliwości, jakie daje Szwecja zarówno turystom, jak i biznesmenom.
  • What to Wear at an Interview to praktyczne wskazówki dla tych, którzy wybierają się na rozmowę kwalifikacyjną.
  • Printing the Future, czyli jak futurystyczne wizje nabierają realnych kształtów, świetny tekst na temat drukowanie w 3D.

Coś poza suchym tekstem
Jak zawsze, do każdego artykułu dołączona jest lista trudniejszych zwrotów wraz z ich tłumaczeniem i zapisem fonetycznym. Ponadto dwanaście z nich można pobrać w formie plików MP3. Do pobrania w formie PDF mamy także dodatek Retail English, zawierający bogaty i szczegółowy słowniczek wyrażeń związanych z kupnem i sprzedażą.

Tym razem dzięki wykorzystaniu kodu z magazynu na stronie wydawnictwa można obejrzeć aż cztery krótkie filmy nawiązujące tematycznie do artykułów z bieżącego numeru - pokaz mody, na którym modelki prezentują ubrania stworzone dzięki drukarkom 3D, materiały na temat Andrzeja Dudy oraz Hillary Clinton, a także rozmowę z Markiem Kingiem, stojącym na czele Adidas Group.

Tradycyjnie więc polecam Wam BEM, nawet jeśli nie jesteście zainteresowani słownictwem stricte biznesowym, a po prostu chcecie poszerzyć słownictwo na poziomie zaawansowanym.

Za egzemplarz magazynu serdecznie dziękuję wydawnictwu Colorful Media

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…