Przejdź do głównej zawartości

English Matters nr 50

Nowy rok English Matters wita z łobuzerskim Royal Baby na okładce. Tak, tak, dobrze zgadujecie - najnowszy numer magazynu jest już dostępny w sprzedaży, a w nim jedenaście obszernych artykułów podzielonych na sześć tematycznych działów.

Bieżący numer jest wydaniem jubileuszowym, dlatego zamiast tradycyjnego This and That, autorzy przygotowali zestawienie tematów poruszanych dotąd na łamach magazynu oraz listę wydań specjalnych, które ukazują się co kilka miesięcy. Redakcja zaproponowała również konkurs, w którym można wygrać roczną prenumeratę wybranego magazynu wydawnictwa Colorful Media. Termin zgłoszeń mija 15 stycznia, pozostało więc niewiele czasu, jeśli ktoś z Was jest zainteresowany.W dziale People and Lifestyle znajdziecie trzy artykuły, z których najbardziej interesujący dotyczy najpopularniejszym obecnie członkom brytyjskiej rodziny królewskiej - Williamowi, Kate i małemu George'owi. Autor w ciekawy sposób porównuje przy tym sytuację księżnej Cambridge do księżnej Diany. Drugi tekst dotyczy sposobów na skuteczniejszą naukę (nie tylko językó obcych), a trzeci to wywiad z Adele Rupper, opowiadającą o amerykańskiej służbie dyplomatycznej.

Równie obszerna jest  sekcja Culture. Otwiera ją artykuł, którego autorka próbuje zgłębić tajemnicę sukcesu "50 twarzy Greya". Nie są to do końca moje klimaty, więc z dużo większym zainteresowaniem przeczytałam tekst poświęcony najstarszym uniwersytetom w Szkocji, Walii i Irlandii. Muszę przyznać, że o części z nich wcześniej nie słyszałam, a szkoda, bo prezentują się naprawdę wspaniale. A na deser dostajemy analizę tekstu piosenki "American Pie" Dona McLeana.


Z dużą przyjemnością zagłębiłam się w dwa kolejne teksty z działów Language oraz Travel. Pierwszy przedstawia pochodznie wybranych angielskie powiedzeń i przysłów zawierających nazwy własne, a drugi to podróż do Amsterdamu, coffee shopów i dzielnicy czerwonych latarni.

Ponadto w numerze można znaleźć również przykładowe rozmówki prowadzone w ośrodku wypoczynkowych w górach w dziale Conversation Matters oraz artykuł poświęcony różnego rodzaju rocznicom, które tak lubimy świętować (Leisure).

Podobnie jak w poprzednich wydaniach, tak i w bieżącym sześć artykułów można pobrać w wersji MP3. Ponadto, ciekawym dodatkiem jest plakat przybliżający konstrukcję czasownikó frazowych. Jak zawsze magazyn "English Matters" przeczytałam z prawdziwą przyjemnością, dlatego serdecznie go Wam polecam.

Za egzemplarz magazynu serdecznie dziękuję wydawnictwu Colorful Media

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.