Przejdź do głównej zawartości

"Ona" Henry Rider Haggard

Tytuł Ona
Autor Henry Rider Haggard
Wydawnictwo Zysk i S-ka
Rok wydania 2014

Stron 364
Strzeżcie się, bo nadchodzi Ayesha. Wieczna i bezwzględna. Kochająca, ale i okrutna. Jej uroda zniewala i rzuca na kolana, nawet gdy rozum każe ją nienawidzić. Oto Ona. Ona Posłuch Mająca przychodzi do Was z głębi afrykańskiego lądu.

Pewnego dnia do profesora Horace’a Holly’ego  przychodzi jego najbliższy, śmiertelnie chory przyjaciel, który będąc przekonanym o nadchodzącym końcu powierza mu opiekę nad swoim pięcioletnim synem. Jednocześnie niejako wymusza na nim przysięgę, że chłopiec odbędzie specyficzne wykształcenie, a gdy ukończy dwadzieścia pięć lat, zostanie mu przekazana pewna paczka. Kiedy Leo Vincey osiąga odpowiedni wiek, otrzymuje w końcu długo wyczekiwany pakunek. Znajdują się w nim stare gliniane skorupy oraz dokumenty, według których młody mężczyzna wywodzi się ze starożytnego rodu. Zgodnie z wytycznymi zawartymi w jednym z pism, Leo wraz z profesorem Hollym wyruszają do Afryki Wschodniej, gdzie odkrywają okrutne plemię Amahaggerów, którym włada tajemnicza Ona.


Autora „Onej” (ta nietypowa odmiana to nie mój wymysł, a podążenie za polskim tłumaczeniem) nie trzeba przedstawiać żadnemu fanowi gatunku.  To właśnie Henry Rider Haggard stworzył postać Allana Quatermaina, znanego przede wszystkim dzięki „Kopalniom króla Salomona”. Bieżąca powieść utrzymana jest w podobnych klimatach, mamy w niej do czynienia ze starożytną, nieznaną Europejczykom cywilizacją i tajemnicami ukrytymi w sercu Afryki. Podążając śladem Holly’ego oraz jego młodego podopiecznego odkrywamy świat jakże obcy nie tylko współczesnemu, ale i ówczesnemu przedstawicielowi kultury Zachodu. Miejmy bowiem na uwadze, że akcja powieści toczy się w połowie XIX wieku, gdy badania i odkrycia archeologiczne oraz eksplorowanie nieodkrytych jeszcze obszarów poza Europą pobudzały wyobraźnię i ciekawość.

„Ona” określana jest mianem wiktoriańskiej podróżniczej powieści grozy i w pełni podpisuję się pod tym opisem. Postać Onej intryguje nie tylko bohaterów tej historii, ale i czytelnika. Kim jest kobieta obdarzona urodą i mocami wykraczającymi poza granice logiki i rozumu? Ayesha zachwyca pięknem, a jednocześnie przeraża okrucieństwem i całkowitym brakiem współczucia czy empatii. A jednak zdaje się, że nie istnieje człowiek zdolny jej się oprzeć. Ci, którzy poważą się sprzeciwić jej rozkazom zwykle nie chodzą zbyt długo po tym świecie…

Powieść posiada naprawdę niezwykły klimat, który podkreśla nieco starodawny język oraz liczne dysputy snute przez Holly’ego i Ayeshę na temat śmiertelności, sensu ludzkiego życia i świata w ogóle. Równoważą one wartko płynącą akcję, sprawiając, że historia ta nie jest po prostu jedną z wielu awanturniczych książek przygodowych.


„Ona” to doskonała propozycja dla wszystkich wielbicieli powieści wiktoriańskich i klimatów w stylu Indiany Jonesa. Jednak to coś więcej niż tylko powieść przygodowa, nie bez przyczyny sam Freud określił ją mianem fascynującej i „pełnej ukrytych znaczeń”. 

Za udostępnienie książki serdecznie dziękuję panu Wydawnictwu Zysk i S-ka
Książkę przeczytałam w ramach wyzwania Blackout.

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…