Seria niefortunnych zdarzeń: "Gabinet gadów" i "Ogromne okno" Lemony Snicket


Tytuł Gabinet gadów
Tytuł oryginału The Reptile Room
Cykl Seria niefortunnych zdarzeń
Tom 2

Autor Lemony Snicket
Stron 208

Wydawnictwo Egmont
Data wydania 2013-10-23
Pierwszy tom Serii Niefortunnych Zdarzeń przykuł moją uwagę i wywarł naprawdę dobre wrażenie, dlatego bez wahania sięgnęłam po dwie kolejne części. Okazuje się jednak, że cykl powinnam sobie dawkować, ponieważ pochłaniając go jednorazowo, nie sposób nie dostrzec tego samego schematu, który powtarza się w kolejnych odsłonach przygód rodzeństwa Baudelaire’ów.

Akcja „Gabinetu gadów” rozpoczyna się, gdy Wioletka, Klaus i Słoneczko trafiają pod opiekę dalekiego wujka Montiego, zapalonego wielbiciela węży. Po traumatycznych przeżyciach pobyt u jowialnego i podekscytowanego ich obecnością krewnego jest prawdziwym balsamem dla pechowego rodzeństwa. Niestety sielanka nie trwa zbyt długo, a na scenę ponownie wkracza nie kto inny, jak hrabia Olaf we własnej osobie, który podszywając się pod asystenta wujka Montiego wprowadza w życie swój nikczemny plan.

„Ogromne okno” w wielu kwestiach powiela ten sam schemat. Dzieci trafiają pod skrzydła kolejnego opiekuna, jednak na drodze do ich szczęścia i spokoju ponownie staje perfidny Olaf, który w przebraniu zwodzi wszystkich dorosłych, ale nie spostrzegawcze rodzeństwo. Niestety, by pokrzyżować plany złoczyńcy, młodzi Baudelaire’owie będą musieli liczyć tylko na własny spryt i pomysłowość.

Tytuł Ogromne okno
Tytuł oryginału The Wide Window
Cykl Seria niefortunnych zdarzeń
Tom 3

Autor Lemony Snicket
Stron 223

Wydawnictwo Egmont
Data wydania 2013-10-23
Seria Niefortunnych Zdarzeń przedstawia historię o tyle specyficzną, że teoretycznie przeznaczona jest dla dzieci i młodzieży, w praktyce jednak dla najmłodszych może być zbyt przerażająca i szokująca. W kolejnych tomach widać to znacznie wyraźniej niż w pierwszym. Zawarty w niej czarny humor trafi przede wszystkim do osób dorosłych. Ponadto, zarówno pojawiające się na kartach „Gabinetu gadów” morderstwo, jak i pokazanie, że dzieci nie mogą liczyć na pomoc ani wsparcie żadnego z opiekunów, sprawiają, że powieści skierowane są raczej do młodzieży niż dzieci poniżej dziesiątego roku życia.

Lemony Snicket w niezwykły sposób sprawia, że mimo natłoku nieszczęść, jakie spadają na bohaterów cyklu, na twarzy nieco starszego czytelnika co i rusz pojawia się szeroki uśmiech. Absurd goniący absurd, skrajny pesymizm narratora oraz specyficzny styl autora sprawiają, że lektura każdej z części była prawdziwą przyjemnością.

Warto także wspomnieć, że w 2004 roku nakręcono film „Lemony Snicket: Seria niefortunnych zdarzeń”, którego fabuła opiera się na pierwszych trzech tomów cyklu. Jednak mimo gwiazdorskiej obsady (Meryl Streep, Jim Carrey, Jude Law), nie odniósł on sukcesu finansowego, jakiego oczekiwano i zebrał raczej średnie recenzje.

Podsumowując, mimo pewnej schematyczności kolejnych części, zdecydowanie sięgnę po kolejne tomy Serii Niefortunnych Zdarzeń, jestem ciekawa, jakich kolejnych nikczemności dopuści się hrabia Olaf, bo nie wątpię, że jeszcze nie raz pojawi się on w życiu młodych Baudelaire’ów.

Moja ocena:
„Gabinet gadów”: 5-/6
„Ogromne okno”: 4/6

Za egzemplarze książek do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Literacki Egmont

Komentarze

 1. Widziałam kiedyś kilkanaście minut filmu, ale jakoś nie wywołały one mojego entuzjazmu i nie obejrzałam filmu do końca. Nie sądzę, żeby na razie sięgnęła po książki. Jakoś średnio przemawiają do mnie takie historie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Filmu nie widziałam, ale jak wspomniałam, sukcesu nie zrobił, więc chyba arcydzieło to nie było ;)

   Usuń
 2. Czytałam je lata temu, jeszcze jako trzpiotka, potem obejrzałam film i zrobił na mnie duże wrażenie. Teraz, wróciłam do serii po latach i juz tak nie wciąga, raczej drażni. I zastanawiam się - czy to wina ponownej lektury, czy jedynie innego postrzegania tej lektury.

  OdpowiedzUsuń
 3. Niestety, ale nadal mnie ta seria nie interesuje.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz