Przejdź do głównej zawartości

"Klub Ognia Piekielnego" Anne Perry

Tytuł Klub Ognia Piekielnego
Tytuł oryginału Pentecost Alley
Seria Thomas Pitt
Tom 16
Autor Anne Perry
Wydawnictwo Zysk i S-ka
Stron 416
Moda na kryminały historyczna trwa nadal i chyba długo nie przeminie. Zbrodnie popełnione w XIX wieku (bo to w tym stuleciu rozgrywa się akcja zdecydowanej większości powieści wpisujących się w ten nurt) fascynują i przerażają równie mocno, co współczesne. To z jednej strony czas narodzin kryminalistyki z prawdziwego zdarzenia, a z drugiej okres, w którym grasowali mordercy tacy jak Kuba Rozpruwacz. Do popełnionych przez niego zbrodni często nawiązuje wielu autorów historycznych kryminałów, nie inaczej jest także z  „Klubem Ognia Piekielnego” pióra brytyjskiej pisarki Anne Perry.

W Whitechapel, jednej z najnędzniejszych dzielnic Londynu, przypadkowy mężczyzna odkrywa zwłoki zamordowanej prostytutki. Jej śmierć nie wzbudziłaby większej sensacji, ani nawet wzmożonego zainteresowania policji, gdyby nie fakt, że pod jej ciałem znaleziono odznakę prywatnego klubu dla młodych gentlemenów. Co więcej opatrzoną nazwiskiem Finlaya FitzJamesa, syna jednego z najbogatszych i najbardziej wpływowych ludzi w kraju. Z tego względu sprawa zostaje powierzona nadkomisarzowi Thomasowi Pittowi, który za wszelką cenę chce odkryć prawdę, nawet jeżeli okaże się ona niewygodna.


Niemalże w każdym z kryminałów historycznych, jakie do tej pory miałam okazję przeczytać, śledztwo prowadzi policjant bądź detektyw - zwykle inteligentny, wychodzący naprzeciw nowinkom technicznym. Thomas Pitt jak najbardziej wpisuje się w ten schemat, jednak nie działa on sam. Równolegle własne dochodzenie prowadzi jego żona Charlotte wraz z siostrą Emily, i gdyby nie ich zaangażowanie oraz dosyć niekonwencjonalne metody pracy sprawa z pewnością utknęłaby w martwym punkcie. Taki ukłon w stronę kobiecych bohaterek, które wychodzą poza konwenanse i zasady postępowania narzucone im przez dziewiętnastowieczne społeczeństwo, policzyć można zdecydowanie na plus.

Kolejną zaletą powieści jest precyzyjne oddanie realiów i ducha epoki. Dotyczy to przede wszystkim warunków życia ówczesnej londyńskiej biedoty. Podczas lektury scen, których akcja toczy się w Whitechapel, można wręcz namacalnie poczuć wszechobecną nędzę, która zmusza ludzi do przetrwania za wszelką cenę. Z drugiej strony autorka bardzo dobrze pokazała panujące podwójne standardy, zgodnie z którymi nad życiem biedaka nikt się zbytnio nie roztrząsał, a bogatemu niemal wszystko mogło ujść na sucho.

Jednakże biorąc pod uwagę samą intrygę kryminalną, nie sposób nie dopatrzeć się w niej pewnej przewidywalności i schematyczności. Wprawdzie całość została zgrabnie skomponowana, a niektóre zwroty akcji mogą wprowadzić czytelnika w błąd, jednak w rozwiązaniu zagadki raczej trudno znaleźć jakiś oryginalny, świeży pomysł. W pewnym momencie miałam także przesyt rozmów toczonych przez głównych bohaterów (a zwłaszcza bohaterki), wielokrotnie omawiających te same szczegóły śledztwa, przytaczając argumenty za i przeciw winie kolejnych podejrzanych. No błagam, ile razy można wałkować ciągle to samo…

„Klub Ognia Piekielnego” to szesnasta z kolei część cyklu, którego głównymi bohaterami są Thomas Pitt i jego żona Charlotte. Warto dodać, że cyklu niezwykle obszernego, bowiem liczy on blisko trzydzieści powieści. W Polsce jak dotąd ukazały się dwie – „Klub…” oraz poprzedzająca go „Brama Zdrajców”. Dziwi nieco decyzja o wydawaniu serii poczynając od jej środka, jednak z perspektywy czytelnika nie ma to właściwie większego znaczenia, ponieważ każdy tom stanowi oddzielną, zamkniętą całość. Choć nie ukrywam, że wolałabym poznawać bohaterów od samego początku i obserwować, jak ewoluują i zmieniają się na przestrzeni lat.

Mimo drobnych mankamentów i niezbyt oryginalnej intrygi kryminalnej, powieść czyta się szybko i przyjemnie. Dostarcza rozrywki, a oto przecież w tym gatunku chodzi. Nie jest to może najlepszy kryminał historyczny, jaki czytałam, jednak z pewnością plasuje się wśród tych opatrzonych etykietą „dobry”. Dlatego też i Was zachęcam do jego lektury.


Moja ocena: 4+/6

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.