Przejdź do głównej zawartości

"Druga Burza" Marcin Mortka

Tytuł Druga Burza
Tom 2
Cykl Przygody Madsa Voortena
Autor Marcin Mortka
Wydawnictwo Fabryka Słów
Stron 336
Data wydania 2012-03-16
Z cyklami powieści często bywa tak, że wprawdzie pierwszy tom zachwyca, jednak kolejne nie utrzymują już tego samego poziomu. Czasem – ku bezbrzeżnej radości czytelników (o ile reagują tak samo jak ja) – cała seria prezentuje się świetnie, a kolejne części nie odbiegają zbytnio od tego, co autor zaserwował nam na początku. Zdarza się również, choć znacznie rzadziej, że pierwszy tom stanowi jedynie preludium, a dopiero jego kontynuacja okazuje się mistrzowskim popisem kunsztu autora i wisienką na torcie. I całkiem nieźle odnosi się to do powieści długo wyczekiwanej przez fanów prozy Marcina Mortki - „Drugiej Burzy”.

O ile miałam raczej mieszane uczucia odnośnie otwierającego cykl „Martwego Jeziora”, a zwłaszcza jego końcowych rozdziałów, o tyle druga część opowieści o nieposkromionym Madsie Voortenie, zwanym Ostrzem Burzy, wciągnęła mnie już od pierwszych stron. Wprawdzie stanowi ona bezpośrednią kontynuację wydarzeń opisanych w pierwszym tomie, jednak jest spójniejsza i lepiej przemyślana.


Po powrocie zza Martwego Jeziora, Mads obejmuje dowództwo nad oddziałem buntowników, wzniecając tym samym drugie powstanie przeciwko reżimowi smoczej władzy. Rebelianci stanowią niezbyt liczną, ale niezwykle zdeterminowaną i barwną grupę, i wbrew wszelkim prawom logiki zaczynają odnosić kolejne, coraz bardziej spektakularne zwycięstwa. Jednak Smoszczury nie poddadzą się tak łatwo - na drodze powstańców staje perfidna i bezwzględna Smocza Strażniczka, dla której walka z Madsem ma bardzo osobisty charakter.

„Druga Burza” wyjaśnia wiele wątków wprowadzonych w „Martwym Jeziorze”, a przede wszystkim ujawnia sekret z przeszłości Voortena, który gnębił go (a przy okazji czytelników) przez znaczną część poprzedniego tomu. Co więcej, postać Madsa zdecydowanie wysuwa się tym razem na pierwszy plan, a pozostali bohaterowie, usuwają się niemal całkowicie w cień.Właściwie nie mam nic przeciwko temu, żałuję jedynie, że sceny z absolutnie rewelacyjnym gadającym krukiem były dosyć nieliczne w porównaniu z pierwszą częścią. Wredne, złośliwe, nie uznające żadnych świętości i klnące na czym świat stoi ptaszysko to mój zdecydowany faworyt w tej opowieści.

Pozornie jest to dosyć typowe heroic fantasy – mamy tu bohatera stojącego na czele dzielnej drużyny, są elfy, krasnoludy, smoki  i spora dawka magii. Na szczęście autorowi udało się uniknąć sztampowości, łamie schematy i kreśli własną, barwną (a jednocześnie mroczną) wizję świata. Mortkowe elfy – choć dumne, wyniosłe i władające Mocą - nie przypominają tych stworzonych przez papę Tolkiena, smokom daleko jest do zionących ogniem, straszliwych jaszczurów, krasnoludy zaskakują swymi niezwykłymi wierzchowcami, a główny bohater to nie rycerz na białym koniu, a rzucający łaciną twardziel mający honor i wszelkie przysięgi w miejscu, o którym przyjęło się głośno w towarzystwie nie wypowiadać. Jednym słowem, fantastyczny świat staje na głowie i wychodzi mu to zdecydowanie na dobre.

Cykl rozwija się w zdecydowanie dobrym kierunku, dlatego też od kolejnego tomu (a sądząc po zakończeniu takiego należy się spodziewać) będę oczekiwać jeszcze więcej. Mam nadzieję, że nie będziemy musieli czekać na niego zbyt długo.


Moja ocena: 5/6

Przeczytaj także recenzję pierwszego tomu cyklu, "Martwe Jezioro".

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.