Przejdź do głównej zawartości

"Zwariowana łódka" Farley Mowat

Tytuł Zwariowana łódka
Tytuł oryginału The Boat Who Wouldn't Flow
Autor Farley Mowat
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Data wydania 1994-5-10

Stron 240
Lipcowa edycja wyzwania Book-Trotter zmobilizowała mnie do sięgnięcia po książkę, która od lat kurzyła się na półce, bezowocnie mnie do siebie wabiąc. Ostatnie tygodnie upłynęły mi przede wszystkim pod znakiem powieści historycznych, fantastycznych i kryminalnych, dlatego też wybór książki podróżniczej okazał się przyjemnym powiewem świeżości. Nie oznacza to oczywiście, że już wkrótce nie zasypię Was moimi wynurzeniami na temat kolejnych kryminałów, horrorów i opowieści, których autorzy wykazują się wyjątkowo bujną wyobraźnią (czujcie się ostrzeżeni!).

„Zwariowana łódka, czyli żałosna historia Radosnej Przygody” to opowieść o tym, jak jej autor postanowił pewnego dnia spełnić swoje marzenie o posiadaniu jachtu i rejsie po bezkresach mórz i oceanów. Jak sugeruje podtytuł, nie wszystko potoczyło się zgodnie z jego planem. Kupiona w dość niezwykłych okolicznościach łódź okazała się starą, zdezelowaną łajbą, która mimo nieustannych napraw regularnie doprowadzała właściciela na skraj cierpliwości talentem do nabierania wody w najmniej odpowiednich okolicznościach. W związku z tym, wyczekiwana dalekomorska wyprawa zakończyła się na dosyć problematycznej żegludze wzdłuż wybrzeży Nowej Fundlandii.

Farley Mowat już od pierwszych stron ujął mnie lekkim, dowcipnym stylem, który sprawił, że niemalże przez cały czas podczas czytania na mojej twarzy gościł szeroki uśmiech, a czasem towarzyszył mu także obłędny chichot. Autor z humorem i dystansem podchodzi zarówno do przeżytych przygód, które niejednego przyprawiłyby o atak serca lub przynajmniej ciężką depresję, jak i do siebie samego i ludzi, których los postawił na jego drodze podczas tej niezwykłej wyprawy.

Mowat znany jest z aktywnego działania na rzecz ochrony przyrody. Tematyce tej poświęcił znaczną część swojego dorobku literackiego. W Polsce do najbardziej znanych książek jego autorstwa należą pozycje: „Nie taki straszny wilk” oraz „Wyprawy Wikingów”. Jego prace zostały przetłumaczone na pięćdziesiąt dwa języki, a część z nich doczekała się także ekranizacji.

Podsumowując, po zakończonej lekturze, która umiliła mi wczorajsze popołudnie, naprawdę żałuję, że wcześniej nie zdecydowałam się sięgnąć po tę książkę. Z całą pewnością moja przygoda z Farleyem Mowatem na tym się nie zakończy, zachwycił mnie jego talent do snucia wciągających opowieści, dlatego zamierzam sięgnąć także po pozostałe, dostępne u nas, publikacje jego autorstwa. Szkoda tylko, że tak niewiele z jego prac przełożono na język polski. 

Moja ocena: 5+/6

Książkę przeczytałam w ramach wyzwań: Z półki oraz Book-Trotter (literatura kanadyjska)

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.