Przejdź do głównej zawartości

"Spuśćmy psy" Maureen Jennings

Tytuł Spuśćmy psy
Tytuł oryg. 
Let Loose the Dogs
Cykl Detektyw Murdoch
Tom 4
Autor Maureen Jennings
Wydawnictwo Oficynka
Data wydania 2013-02-15

Stron 450

Detektyw Murdoch to postać znana przede wszystkim dzięki popularnemu serialowi kryminalnemu, który doczekał się już sześciu sezonów, a siódmy ma pojawić się w przyszłym roku. Nie wszyscy wiedzą, że powstał on na podstawie powieści kanadyjskiej pisarki Maureen Jennings. „Spuśćmy psy” to już czwarta z kolei część cyklu, przenosząca czytelnika do Toronto z końca XIX wieku.

Cienie przeszłości dopadają w końcu każdego z nas, a William Murdoch nie jest wyjątkiem. Ledwie mężczyzna zdążył oswoić się z wiadomością o śmierci ukochanej, młodszej siostry, czeka go kolejny szok – spotkanie z ojcem, którego nie widział od ponad dwadziestu lat. Harry Murdoch - alkoholik, hazardzista i brutal - pozostawił po sobie jedynie wspomnienia pełne żalu i gniewu. Teraz oczekuje pomocy syna – został skazany na śmierć za morderstwo, którego rzekomo nie popełnił. Choć William przez lata marzył o zemście na ojcu za krzywdy jakie ten wyrządził całej rodzinie, postanawia odkryć prawdę. Prywatne śledztwo wprowadza go do środowiska hodowców psów używanych do nielegalnych walk. Czy jego wynik na pewno będzie pomyślny dla starego Murdocha?

Maureen Jennings już od pierwszych stron zachwyca niebywałą precyzją, z jaką przedstawia realia epoki. Przejawia się to między innymi w szczegółach, takich jak opis strojów, gazet czytanych przez bohaterów, czy relacjach z prowadzonych wówczas procesów, które pojawiają się jakby mimochodem, uwiarygodniając przedstawione wydarzenia. Przede wszystkim jednak zwraca uwagę atmosfera dziewiętnastowiecznego świata, z jednej strony pełna konwenansów i sztywnych reguł, a z drugiej skrywająca pod płaszczykiem pruderyjności najciemniejsze zakamarki ludzkiej duszy. Ciekawostką może być przy tym fakt, że autorka znana jest ze swojej fascynacji owym okresem i często oprowadza miłośników swoich powieści po ulicach Toronto w strojach z opisywanej przez siebie epoki.

Intryga nie jest nadmiernie skomplikowana, jednak mnogość wątków skutecznie utrudnia odkrycie prawdy na temat morderstwa, o które został oskarżony Harry Murdoch. Dosyć szybko okazuje się, że każdy, kto został zamieszany w tę sprawę, skrywa mroczne sekrety. Nie wszyscy są też tymi, za których się podają. Za fasadą statecznych i bogobojnych, darzonych powszechnym szacunkiem rodzin kryją się wstydliwe tajemnice, które choć nie zawsze mają związek z prowadzonym przez William śledztwem, sprowadzają go na manowce. A czytelnika wraz z nim. Sam detektyw Murdoch to jeden z najsympatyczniejszych bohaterów kryminałów retro, jakie miałam przyjemność czytać. Jest inteligentny, uczciwy, a jednocześnie ma w sobie pewną naiwność i ciepło, które sprawiają, że nie sposób jest go nie polubić.

Chociaż „Spuśćmy psy” to kolejna część serii było to moje pierwsze spotkanie z prozą Maureen Jennings. Z pewnością jednak nie ostatnie – nad lekturą powieści spędziłam kilka naprawdę przyjemnych godzin, dlatego też zamierzam sięgnąć po pozostałe książki o detektywie Murdochu. Was także serdecznie do tego zachęcam, zwłaszcza jeżeli lubicie kryminały retro.

Moja ocena: 5/6

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Oficynka


Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.