Przejdź do głównej zawartości

Wywiad z Gennifer Albin, autorką powieści "Przędza"


Gennifer Albin
Już niedługo będzie miała miejsce oficjalna premiera debiutanckiej powieści Gennifer Albin, pod tytułem "Przędza" (jej przedpremierową recenzję znajdziecie tutaj). Dzisiaj chciałabym Was zaprosić do przeczytania krótkiego wywiadu z jej autorką.


Już wkrótce odbędzie się polska premiera Pani debiutanckiej książki „Przędza”.  Co zainspirowało Panią do zostania pisarką?

Chciałam zostać pisarką, od kiedy byłam małą dziewczynką. Odkąd pamiętam uwielbiałam książki, a od chwili, gdy nauczyłam się pisać, tworzyłam różne historie.

Świat przedstawiony w „Przędzy” jest naprawdę oryginalny, a idea tkania rzeczywistości jest fascynująca. Skąd taki pomysł?

Zainspirowało mnie dzieło hiszpańskiej artystki Remedios Varo, przedstawiające wieżę, w której siedzą młode dziewczyny. Przędą one niezwykły obraz, który po wydostaniu się przez okno, zmienia się w prawdziwy świat. Chciałam napisać książkę o jednej z tych prządek.

„Przędza” łączy w sobie różne gatunki – to częściowo dystonia, a częściowo science fiction. A jaki jest Pani ulubiony rodzaj książek?

Zawsze bardzo lubiłam science fiction, ponieważ można tam znaleźć wiele oryginalnych i pomysłowych motywów. Uwielbiam książki, w których jest magia, ale najbardziej kocham współczesne powieści o miłości.

Posiada Pani tytuł magistra literatury angielskiej ze specjalizacją z osiemnastowiecznej literatury kobiecej. Brzmi to interesująco. Dlaczego zdecydowała się Pani na taki kierunek i specjalizację? Czy uważa Pani, że okazały się one pomocne przy pisaniu własnej powieści?

Niemal cała moja praca w trakcie studiów skupiała się na literaturze, a nie na kreatywnym pisaniu. Wybrałam jako specjalizację osiemnastowieczną literaturę kobiecą, ponieważ był to fascynujący okres. Powieść jako forma zyskiwała wtedy coraz większą popularność, dlatego ciekawie było zobaczyć, jak wizerunek kobiety został przedstawiony w tej nowej wówczas formie sztuki. Sądzę, że studia i opracowywanie różnych powieści bardzo pomogły mi, gdy postanowiłam napisać własną.

Jest Pani założycielką Connected Mom. Czy może Pani wyjaśnić w kilku słowach, co to jest i dlaczego powstało?

Connected Mom to blog o rodzicach i dla rodziców. Jestem bardzo „naturalną” mamą i wierzę w pozytywny wpływ karmienia piersią, noszenia niemowląt w chuście oraz potrzebę spania niemowlęcia w jednym łóżku z matką, co nie jest zbyt popularne w Ameryce. Chciałam założyć bloga, gdzie mamy mogłyby się wzajemnie wspierać i doradzać sobie, niezależnie od tego, kim są i w jakie metody wychowawcze wierzą.

W jaki sposób znajduje Pani czas na pisanie i opiekę nad dziećmi? Jako mama siedemnastomiesięcznego dziecka wiem, że czasem trudno jest znaleźć czas na zjedzenie obiadu, nie mówiąc już o pisaniu powieści.

Mój mąż bardzo mnie wspiera. Uwielbia książki i sam także pisze. Kiedy pracowałam nad „Przędzą”, wysyłał mnie do kafejki lub biblioteki, żebym mogła w spokoju skupić się nad powieścią. Teraz dzielimy się opieką nad dziećmi, więc oboje mamy także czas na swoją pracę.

Podobno kontynuacja „Przędzy” jest już gotowa. Czy to prawda? Jeśli tak, to czy wiadomo już, kiedy się ukaże? Jakie są Pani następne plany związane z pisaniem?

W Stanach druga część „Przędzy” ukaże się już w październiku! Moim kolejnym krokiem będzie napisanie trzeciej części, zamykającej całą trylogię.*

Serdecznie dziękuję Pani Gennifer Albin za rozmowę, a Was zapraszam do odwiedzenia strony autorki: www.genniferalbin.com oraz jej bloga: genniferalbin.blogspot.com

*tłumaczenie własne

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.