Przejdź do głównej zawartości

„Szaleństwo przychodzi nocą" Grzegorz Gajek

Tytuł Szaleństwo przychodzi nocą
Autor Grzegorz Gajek
Wydawnictwo NovaeRes
Data wydania 2012-12

Stron 210

„Szaleństwo przychodzi nocą" to powieściowy debiut Grzegorza Gajka, którego opowiadania znaleźć można nie tylko na niektórych portalach fantastycznych, ale także w „Magazynie Fantastycznym". Książka ukazała się kilka tygodni temu nakładem Wydawnictwa Novae Res i od razu przykuwa spojrzenie mroczną, obiecującą dreszczyk emocji, okładką.

Głównym bohaterem powieści jest 70-letni Staniek, którego żona zmarła właśnie na raka. Mężczyzna z trudem radzi sobie z samotnością i ciszą panującą w nagle opustoszałym mieszkaniu. Powracają dawne strachy, mające korzenie jeszcze w latach dziecięcych, gdy jako kilkuletni chłopiec był świadkiem masakry Żydów w lesie niedaleko jego rodzinnego domu. Czy jednak tajemnicze cienie i głos, który towarzyszy mu w chwilach samotności, to jedynie wytwór wyobraźni starszego człowieka? Czego naprawdę był świadkiem w tamtą pamiętną noc sprzed kilkudziesięciu lat?

Książka stanowi ciekawe połączenie grozy z silnie zarysowanym wątkiem obyczajowym. Kolejne strony ujawniają szarą prozę życia starszego, nieco zniedołężniałego mężczyzny. Małe mieszkanie w bloku z wielkiej płyty, dopijanie w ciągu dnia zimnej herbaty, która pozostała jeszcze ze śniadania, brak jakichkolwiek perspektyw – po prostu pełne znużenia oczekiwanie na nieuchronny koniec. Staniek z pewną dozą samokrytycyzmu i autoironii w pełni zdaje sobie sprawę z tego, że takie życie to jedynie marna egzystencja. I właśnie w ten szary obraz wkrada się tytułowe szaleństwo...

Powieść rozpoczyna się naprawdę dobrze, jak rasowy horror inspirowany nieco prozą Lovecrafta, do czego zresztą autor przyznaje się na swojej stronie internetowej. Mamy do czynienia z mrocznym studium człowieka, który zdaje sobie sprawę z własnej słabości, ale nie jest wystarczająco silny psychicznie, by stawić jej czoła. Mniej więcej do połowy książki kolejne wydarzenia wzbudzają napięcie i atmosferę strachu oraz niepewności – czy wszystko to dzieje się naprawdę, czy jest jedynie wytworem wyobraźni, projekcją dawnych lęków bohatera? Podczas lektury późną porą wiele fragmentów może przyprawić o gęsią skórkę. I oto przecież w horrorach chodzi!

Niestety w pewnym momencie odniosłam wrażenie, że autor nieco pogubił się podczas realizacji swojego pomysłu. Sam zarys fabularny jest świetny i mroczny, jednak niektóre wydarzenia wydały mi się naciągane – jak choćby pomysł z ćwiartowaniem i zakopywaniem zwłok włamywacza w niewielkim brodziku, podczas gdy pierwszym nasuwającym się rozwiązaniem byłoby wezwanie policji. Nie przekonały mnie także surrealistyczne wizje rozgrywające się w głowie drugiego bohatera książki, narkomana Freny, oraz jego powiązanie ze Stańkiem i jego rodziną. Ponadto, wątek hitlerowców nie został wystarczająco wyjaśniony i równie dobrze mogłoby go w ogóle nie być. Zabrakło tu większej spójności i logicznego połączenia wszystkich elementów w dobrze zgraną całość.

„Szaleństwo przychodzi nocą" to debiut niezły i choć nie powalił mnie na kolana, pozwala żywić duże nadzieje wobec przyszłej prozy Grzegorza Gajka. Jestem ciekawa, co jeszcze ma nam do zaoferowania i z pewnością będę wypatrywać jego kolejnych powieści.


Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję portalowi SecretumTekst stanowi oficjalną recenzję dla portalu Secretum.pl
Książkę przeczytałam w ramach wyzwania "Polacy nie gęsi, czyli czytajmy polską literaturę"

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.