Przejdź do głównej zawartości

„Kroniki wariata z kraju i ze świata” Wojciech Mann

Tytuł: Kroniki wariata z kraju i ze świata
Autor: Wojciech Mann
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2012-11-02
Stron 160
„Kroniki wariata z kraju i ze świata” to najnowsza książka Wojciecha Manna, w której słuchacze radiowej Trójki ponownie spotkają kultowych bohaterów audycji „Nie tylko dla orłów”: Gandalfa, Mgra Czupurnego, Żelaznego Karła Wasyla, pana Henia, Doktora Wyciora i innych. Książka to barwny zbiór tekstów, których absurdalny dowcip jest w stanie rozbroić nawet największego ponuraka.

Książka została podzielona na dwanaście rozdziałów, a każdy z nich składa się z kilku krótkich, zaledwie jednostronicowych, opowiadań oraz skeczy. Na szczególną uwagę zasługuje cykl o żelaznym karle Wasylu, żyjącym sobie wśród leśnych ostępów w otoczeniu uroczych zwierząt. Metalowy złośnik niewielkich rozmiarów nieodmiennie popełnia mord na swoich sąsiadach, tudzież sam kończy swój żywot w sposób tyle tragiczny, co groteskowy.

Równie interesujące i przyprawiające o wybuchy niekontrolowanego śmiechu są fragmenty z pamiętnika doktora Wyciora oraz powiązane z nimi skecze o jego pacjencie, panu Heniu. Towarzysząca bezkonkurencyjnemu, zwykle zdrowo zawianemu lekarzowi, postać siostry Kulanki także zapadnie Wam w pamięci. Młodszym czytelnikom proponuję zwrócić uwagę na reklamy pewnego banku w wykonaniu Wojciecha Manna i Krzysztofa Materny – nie bez przyczyny występują w nich w rolach lekarza i pielęgniarki.

Świetny jest także kącik porad, który prowadzi mgr Czupurny oraz „Doradztwo intymne” w wykonaniu Gandalfa, który ma niewątpliwie pociąg do młodych mężczyzn w obcisłych ubraniach. Jednak wymienianie wszystkich bohaterów książki mija się z celem, zdecydowanie lepiej będzie poznać ich osobiście.

Wydanie książki świetnie odzwierciedla jej treść. Jest kolorowo, ale nie pstrokato, nie brak tu także licznych fotografii rodem z PRL-u opatrzonych stosownym (lub nie) podpisem. Ponadto na początku każdego rozdziału znajduje się zdjęcie autora utrzymane w tej samej konwencji, co to umieszczone na okładce.

„Kroniki wariata…” to rewelacyjny zbiór, który z pewnością zapewni Wam dużą dawkę dobrego humoru. Zawarte w nim teksty są absurdalne, niepoprawne politycznie, ale i z miejsca wywołują szeroki uśmiech od ucha do ucha. Polecam!

Moja ocena: 5/6

Tekst stanowi oficjalną recenzję dla portalu Skauting.pl


Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…