Przejdź do głównej zawartości

"Walka kotów" Eduardo Mendoza

Tytuł Walka kotów
Tytuł oryginału: Rina de gatos. Madrid 1936

Autor Eduardo Mendoza
Wydawnictwo Znak
Data wydania 2012-10

Stron 424

Eduardo Mendoza to hiszpański pisarz cieszący się dużą popularnością na całym świecie. W Polsce jak dotąd ukazało się piętnaście jego powieści. Ostatnia z nich, „Walka kotów”, która swoją premierę miała zaledwie kilkanaście dni temu, uznawana jest za najwybitniejszą w jego dorobku literackim.

Akcja toczy się w 1936 roku w Madrycie. Anthony Whitelands, znawca historii sztuki z Anglii, przyjeżdża do Hiszpanii, by dokonać wyceny kolekcji obrazów należącej do pewnego arystokraty. Choć okazuje się ona niewiele warta, w piwnicy pałacu czeka na Anglika prawdziwy skarb – akt, który najprawdopodobniej jest nieznanym dziełem Velazqueza. Whitelands nie zdaje sobie jednak sprawy, że jest jedynie pionkiem w grze toczonej przez hiszpańskie Służby Bezpieczeństwa, przedstawicieli Falangi, moskiewskich agentów i rodzinę księcia. Nic nie jest takim, jakim się wydaje, a każda strona próbuje ugrać coś dla siebie, nie przebierając przy tym nadmiernie w środkach.

Eduardo Mendoza rewelacyjnie nakreślił sytuację społeczno-polityczną kraju stojącego u progu wojny domowej. Pięć lat po ogłoszeniu Hiszpanii republiką nieustanne walki lewicowców i prawicowców wyniszczają i tak biedne już państwo. Zniesienie monarchii nie poprawiło warunków życia biedoty, na co liczono – bogaci pozostali bogaci, a biedni pogrążają się w coraz większej nędzy. Coraz więcej osób przyłącza się do partii komunistycznej, wspieranej przez Rosjan, lub Falangi, wówczas ugrupowania faszystowskiego. Na ulicach wybuchają strzelaniny, budynki płoną i wyraźnie widać, że jest już za późno, by wprowadzać jakiekolwiek reformy – wkrótce nieodwołalnie ludzie wyjdą na ulicę i wybuchnie bunt. Na kartach powieści pojawiają się także postaci historyczne – generał Franco, założyciel Falangi, José Antonio Primo de Rivera, oraz ówczesny prezydent, Manuel Azaña, którzy dodają książce kolorytu i nadają rys wiarygodności.

W pewnym momencie wątek intrygi politycznej przysłania historię tajemniczego obrazu, niemniej jednak jest ona również istotna. Wywody Whitelandsa dotyczące siedemnastowiecznego malarstwa hiszpańskiego nie mają w sobie nic nużącego, a wręcz przeciwnie, zawierają wiele interesujących szczegółów. Najbardziej podobały mi się analizy treści wybranych obrazów, jak choćby „Śmierć Akteona” Tycjana, czy „Panny dworskie” Velazqueza. Przede wszystkim doceniam zaś fakt, że autor zdecydował się na wiarygodne rozwiązania zagadki płótna odnalezionego przez bohatera książki i nie stworzył nierealnej historyjki na miarę naśladowców Dana Browna.

„Walka kotów” to jedna z lepszych książek, jakie ostatnio czytałam – porusza temat trudny i raczej mało znany w Polsce. Opowieść o nieznanym dziele sztuki stała się pretekstem do zaprezentowania światu drażliwego fragmentu historii Hiszpanii i jej mieszkańców. Zdecydowanie polecam!

Moja ocena: 5/6

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania Z literą w tle.

Tekst stanowi oficjalną recenzję dla portalu Skauting.pl


Książkę można kupić:

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.