Przejdź do głównej zawartości

Podsumowanie wrześniowej edycji wyzwania Book-Trotter i edycja październikowa


Druga edycja wyzwania Book-Trotter, która upłynęła pod znakiem literatury rosyjskiej, dobiegła końca. We wrześniu wzięło w niej udział dziewiętnaście uczestniczek. Łącznie przeczytałyśmy 34 książki! :)
Pięć książek przeczytała:

Kruszynka
Fiodor Dostojewski, Zbrodnia i kara
Mirsakarim Norbekov, Osioł w okularach
Ksenia Buksza, Alonka Partyzantka
Alisa Mun, Lalka
Boris Reitschuster, Ruski ekstrem do kwadratu. Co zostało z mojej miłości do Moskwy?

Cztery książki przeczytała:

alojka
Daria Doncowa, Żona mojego męża
Siergiej Łukjanienko, Brudnopis
Siergiej Łukjanienko, Czystopis
Wiktor Pielewin, Świętą Księgę Wilkołaka

Po trzy książki przeczytały:

Imani
Michaił Bułhakow, Mistrz i Małgorzata
Anatolij Pristawkin, Nocowała ongi chmurka złota
Władimir K. Arsenjew, W Ussuryjskim Kraju

Silwercross
Aleksandra Marinin, Obraz pośmiertny
Aleksandra Marinin, Czarna lista
Mikołaj Leskow, Duch pani Genlis i inne opowiadania

Po dwie książki przeczytały:

Dosiak
Daria Doncowa, Manikiur dla nieboszczyka
Michaił Jelizarow, Bibliotekarz

Moje książki (Kasia J.)
Boris Akunin, Nefrytowy różaniec
Antoni Czechow, Baby
Na dokładkę dorzucam także recenzję "Prawdziwych wspomnień Mali K."która wprawdzie nie została napisana przez amerykańską autorkę, ale jest na wskroś rosyjska ;)

Pozostałe uczestniczki przeczytały po jednej książce:

Honorata
Iwan Turgieniew, Szlacheckie gniazdo

karkam
Aleksander Sołżenicyn, Kochaj rewolucję!

Agnieszka
Aleksander Rudazow, Arcymag cz. 1

koczowniczka

Fiodor Dostojewski, Biedni ludzie

tikichomiktaki
Wiktor Suworow, Kontrola

anek7

Antoni Czechow, Śmierć urzędnika i inne opowiadania

Maniaczytania
Antoni Czechow, opowiadania: "Damy", "Córa Albionu", "Syrena"

barwinka
Nik Pierumow, Aliedora

Shamrock
Siergiej Dowłatow, Skansen

Sylwuch
Irina Dienieżkina, Daj mi!

monotema
Antoni Czechow, Baby

Książkowe zauroczenie
Michaił Bułhakow, Diaboliada

molesław
Fiodor Dostojewski, Biedni ludzie

Wyniki ankiety dotyczące wyboru literatury październikowej były wyjątkowo wyrównane, niewielką przewagą zwyciężyła:
 literatura włoska

Linki z recenzjami lub tytułami przeczytanych książek wklejajcie w komentarzach pod tym postem. Wszystkich zapraszam do udziału w kolejnej edycji wyzwania Book-Trotter. Szczegółowe zasady  znajdziecie tutaj

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.