Przejdź do głównej zawartości

"Drzewo morwowe" Tomasz Białkowski


Tytuł Drzewo morwowe
Autor Tomasz Białkowski
Wydawnictwo Szara Godzina
Data wydania 2012-06-12

Stron 300

Nie znoszę, po prostu nie cierpię tego poczucia rozczarowania, gdy zasiadam do czytania powieści z interesującym opisem i przyciągającą wzrok okładką, a już po kilku stronach okazuje się, że ani trochę nie pokrywają się one z treścią książki. „Drzewo morwowe” zapowiadało się całkiem nieźle; poprzednie książki autora, Tomasza Białkowskiego, zebrały dobre recenzje i zdobyły nawet kilka nagród. Dodatkowo sporą zachętą była informacja, że prawa do sprzedaży tego kryminału nabyła jedna z niemieckich agencji literackich i to jeszcze przed jej polską premierą.

Akcja powieści rozgrywa się w 2004 roku w okolicach Olsztyna, gdzie grasuje seryjny morderca. Ofiarami brutalnych zbrodni padają starsi mężczyźni – prokurator, były policjant i lekarz. Wszyscy byli przed śmiercią bestialsko torturowani, a w ich ustach sprawca umieszczał białego, włochatego motyla jedwabnika. Sprawa morderstw staje się głośna w całym kraju, więc poczytna warszawska gazeta wysyła na miejsce dziennikarza Pawła Werensa, by przyjrzał się jej bliżej i napisał obszerny artykuł. Mężczyzna pochodzi z Olsztyna, jednak niechętnie powraca do rodzinnego miasta, z którym wiążą go traumatyczne wspomnienia (jakie, dowiadujemy się dopiero w ostatnich rozdziałach). Będąc na miejscu nie zatrzymuje się w domu ojca, lecz u stryja, byłego księdza, który wystąpił z Kościoła, by zawrzeć małżeństwo z ukochaną Elizą. To on naprowadza Pawła na właściwy trop – wszystkie zbrodnie okazują się być wzorowane na śmierci pierwszych chrześcijańskich męczenników. Werens coraz bardziej angażuje się w prowadzone przez siebie dziennikarskie śledztwo i odkrywa, że zbrodnie są związane z morderstwem sprzed dwudziestu pięciu lat, które ówczesna władza szybko zatuszowała.

Cóż, autor nie popisał się wielką oryginalnością, a jego pomysł na fabułę w ogóle mnie nie przekonał. Tajne bractwo pedofili, dodatkowo przyjmujące doktryny pewnego odłamu heretyków, działające na terenie północnej Polski w okresie głębokiego PRL-u brzmi tak absurdalnie, że nie wiem, czy się śmiać, czy płakać, czy po prostu pominąć to milczeniem. Poza tym wybranie na mordercę ogarniętego fanatyzmem religijnym garbusa ze spaloną twarzą, który wygląda niemal żywcem jak Quasimodo jedynie potęguje wrażenie całkowitego oderwania od rzeczywistości. Bez obaw, nie są to spojlery, autor dzieli się z czytelnikiem tą zaskakującą wiedzą już w pierwszych rozdziałach.

Okropnie wręcz irytował mnie główny bohater – młody ignorant, niemożliwie wręcz arogancki i zarozumiały. Nie wykazywał ani szczególnego polotu czy wiedzy, a gdy ktoś nie chciał lub nie mógł mu udzielić informacji, wpadał w złość, momentami graniczącą z furią. Jak choćby podczas rozmowy ze strażnikiem w więzieniu, który nie mógł panu Pawłowi przetłumaczyć, że w niedzielę nie zastanie dyrekcji na miejscu. Dla wielkiego dziennikarza z Warszawy graniczyło to wręcz z obrazą. Jak to? Przecież on tu specjalnie po to przyjechał? Ponadto, autor chciał chyba zrobić z niego kogoś na kształt polskiego Jamesa Bonda – gdzie Werens nie spojrzał, tam czekały na niego piękne, inteligentne kobiety, które niemalże z miejsca wyskakiwały na jego widok z ubrań. Jedna nawet to zrobiła, może zadziałał na nią fakt, że facet jeździł „rocznym czerwonym volkswagenem golfem GTI”? Szczerze mówiąc nie rozumiem, czemu Białkowski tak skupiał się na wyjątkowo szczegółowym uwzględnianiu czym kto jeździł. Skoro nie wprowadza to nic nowego do fabuły, to mało interesuje mnie fakt, że wuj Werensa jeździł „wyprodukowanym w osiemdziesiątym drugim roku, terenowym mercedesem klasy G. Model W 460, z silnikiem benzynowym o pojemności 2,3 i mocy stu dwu koni mechanicznych”.

Ostatnią i chyba najważniejszą rzeczą, jaka mierziła mnie podczas czytania był niestety styl autora. Używany przez niego język miejscami brzmiał jak wyjęty z wypracowania szkolnego, a w innych był nadmiernie wręcz literacki, co w efekcie dawało efekt sztuczności. Drażniło mnie czytanie o „lubieżnych spojrzeniach i uśmiechach”, „rubasznych starcach” czy „rozmowach z autochtonami” (sic!). Nie brakło też błędów językowych, np. „ubierania części garderoby”. Jestem bardzo ciekawa w co zostały ubrane? W kurtki, spodnie czy może podkoszulki? Z kolei podczas pisania dialogów, gdzie jedną ze stron był starsi ludzie, zwłaszcza ci mieszkający na wsi, autor popadł w przesadę w drugą stronę. Widzimy w nich niemalże bez wyjątku osoby ciemne, zacofane i nie potrafiące sklecić jednego poprawnego zdania.

Jedyną rzeczą, która spodobała mi się w książce, to jej wydanie – dosyć duża, wyraźna czcionka, która ułatwia czytania oraz przykuwająca wzrok okładka. Niestety jest to niewiele biorąc pod uwagę całokształt.

„Drzewu morwowemu” z przykrością mówię „nie” i nie zamierzam wypatrywać drugiej części losów Pawła Werensa, które mają ukazać się w książce „Kłamca”.

Moja ocena: 2/6


Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Szara Godzina.
Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.