Przejdź do głównej zawartości

"Kwiaciarka. Cz.1" Ksawery de Montepin

Tytuł Kwiaciarka
Część 1
Autor Ksawery de Montepin

Wydawnictwo Damidos
Data wydania 2012-04

Stron 370
W świecie, w którym liczą się pozycja społeczna i pieniądze, nawet najdrobniejszy skandal może doprowadzić do towarzyskiego wykluczenia i ostracyzmu społecznego. Przed taką groźbą staje hrabina Marcela de Lagarde, piękna, blisko czterdziestoletnia arystokratka, której mąż dowiaduje się o jej kompromitującej przeszłości. 

Okazuje się, że ta elegancka dama o nieposzlakowanej dotąd opinii, nie tylko zdradzała go od samego początku trwania małżeństwa, ale także będąc młodą dziewczyną dopuściła się potwornej zbrodni. Hrabina nie zamierza się jednak biernie poddawać losowi i namawia kochanka do zamordowania jej męża.

Czy istnieje zbrodnia doskonała? Wszystko wskazuje na to, że Marceli i jej wspólnikowi udało się ją popełnić. Dzięki niezwykłym zbiegom okoliczności o dokonanienie morderstwa zostają oskarżeni dwaj pracujący w okolicy robotnicy. Co więcej, poprowadzenie śledztwa zostaje zlecone kochankowi hrabiny, który jest miejscowym sędzią śledczym. Fakt, że w ten sposób zniszczyli życie nie tylko niewinnie oskarżonym, ale także ich rodzinom, nie stanowi dla prawdziwych morderców żadnego problemu.
"Kwiaciarka" to pierwsza część powieści Ksawerego de Montepin, francuskiego pisarza, który w XIX wieku cieszył się dużą popularnością dzięki swoim romansom. Warto wspomnieć, że napisał łącznie aż 91 powieści! W Polsce jego twórczość jest praktycznie nieznana, zaledwie jedna dwutomowa powieść, pt. „Podpalaczka" została wydana dwadzieścia lat temu. Nowo powstałe wydawnictwo Damidos, którego nakładem ukazała się „Kwiaciarka" postanowiło to zmienić, dzięki czemu czytelnicy mają szansę przenieść się do dziewiętnastowiecznego Paryża i chłonąć jego niezwykłą atmosferę.

Największą zaletą książki jest wciągająca fabuła pełna intryg, tajemnic i zaskakujących zwrotów akcji. I nie chodzi tu o szaleńcze tempo następujących po sobie wydarzeń rodem z powieści sensacyjnej, a raczej kolejne, zręcznie odkrywane przez autora, elementy układanki, które dopiero złożone w całość rzucają nowe światło na całą fabułę.

„Kwiaciarka" to powieść społeczno-obyczajowa z wątkiem kryminalnym i miłosnym, choć ten ostatni dopiero nabiera tempa i prawdopodobnie rozwinie się jeszcze w drugiej części. Autor obrazowo i z precyzją odmalowuje przed nami obraz życia nie tylko ówczesnych wyższych sfer, arystokracji i co ważniejszych urzędników państwowych, ale także robotników, starających się uczciwie zarobić, by przetrwać kolejny dzień oraz drobnych przestępców – złodziei i włamywaczy.

Jak już wspomniałam, powieść ta została napisana ponad sto lat temu i czuć to zarówno w stylu autora, jak i schemacie wykreowania głównych bohaterów. Niestety kwiecisty, a momentami nieco przestarzały, bądź infantylny język przeszkadzał mi przez wiele pierwszych rozdziałów. Gdy w końcu do niego przywykłam i wczułam się w książkę, przestałam tak zwracać uwagę na zwroty narratora do „drogich czytelników" i uprzedzanie pewnych wydarzeń w stylu „o tym dowiemy się już niedługo". Z jednej strony taki styl, w połączeniu z fragmentami opisującymi „niegodziwych zbrodniarzy" lub nadmiernie wrażliwe i podatne na wzruszenia młode panny, może razić współczesnego czytelnika. Z drugiej jednak strony nadaje specyficzny klimat całej książce, co pozwala odczuć, że mamy do czynienia z prawdziwie starą powieścią, a nie tylko z romansem stylizowanym na historyczny.

Część pierwsza zawiera dwa tomy, w których akcja przedstawiona jest z perspektywy całej plejady postaci. Wbrew pozorom hrabina nie jest jedyną główną bohaterką w tej powieści. Równie ważną rolę odgrywają oskarżeni i ich rodziny, córka hrabiny, a także para drobnych złodziejaszków, którzy nieświadomie lądują w centrum kolejnych wydarzeń i mają bardzo duży wpływ na ich przebieg. Najbardziej wyrazistą postacią jest hrabina – okrutna, wyrachowana i cyniczna, dbająca jedynie o siebie i swoją córkę, która jest jej oczkiem w głowie i jedyną osobą, którą Marcela naprawdę kocha. Poza sobą oczywiście. Interesujący są także wspomniani już przestępcy, znani jako Wiewiórka i Wielki Dzieciak, którzy swoją „uczciwą pracą", jak określają kradzież pieniędzy i sreber, zamierzają zaoszczędzić wystarczająco dużo, by osiąść gdzieś na stałe i wybudować własny dom. Niestety większość pozostałych postaci, zarówno kobiecych, jak i męskich, jest bardzo schematyczna i aż do przesady uczciwa, wrażliwa i dobra. Mam nadzieję, że w kolejnej części okażą się nieco bardziej ludzcy i pokażą kilka ciemniejszych cech charakteru.

Powieść de Montepina polecam przede wszystkim czytelniczkom zafascynowanym Francją i Paryżem sprzed stu lat. Wielbicielki historycznych romansów i kryminałów także powinny czuć się usatysfakcjonowane tą lekturą. Spędziłam z nią bardzo przyjemne dwa popołudnia i, mimo pewnych niedociągnięć, Was także zachęcam do sięgnięcia po tę książkę, idealną na leniwy weekend.

Przeczytaj także recenzję drugiej części "Kwiaciarki" - tutaj

Za udostępnienie egzemplarza książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Damidos oraz portalowi Secretum.pl, na którym również została opublikowana powyższa recenzja.

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.