Przejdź do głównej zawartości

"Siostra" Mary Hooper


Tytuł Siostra
Tytuł oryginału Fallen Grace
Autor Mary Hooper
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Stron 288

Data wydania 2012-03

Życie nie oszczędzało Grace. Jej ojciec wyjeżdża z kraju jeszcze przed jej narodzinami i wszelki słuch po nim ginie. Kilka lat później umiera jej matka, a Grace razem z Lily, swoją starszą, ale opóźnioną w rozwoju siostrą, trafia do sierocińca, a następnie do instytutu dla dziewcząt. Tam obydwie padają ofiarami gwałtu, w wyniku którego Grace zachodzi w ciążę. Mając piętnaście lat, staje się więc „kobietą upadłą”, wyklętą przez społeczeństwo. Siostry muszą opuścić instytut i przenoszą się do tzw. dzielnicy biedy, gdzie walczą o przetrwanie i każdego pensa. Kiedy zostają zatrudnione przez rodzinę Unwinów, właścicieli domu pogrzebowego, wydaje się, że wreszcie los się do nich uśmiechnął. Jednak ani Grace, ani tym bardziej Lili, nie podejrzewają nawet, jak bezwzględnymi ludźmi są ich nowi pracodawcy i co je czeka.

Akcja powieści Mary Hooper rozgrywa się w Londynie w 1861 roku. Wielka Brytania przeżywała wówczas swój największy rozkwit, choć dysproporcje w poziomie życia jej mieszkańców stawały się coraz wyraźniejsze. Zwłaszcza w miastach, gdzie tworzyły się dzielnice biedy, a najbiedniejsi podejmowali się najgorszych prac, byle tylko przetrwać kolejny dzień. Mary Hooper nie szczędzi nam wstrząsających opisów dzieci wysyłanych do pracy, walczących o każdego pensa.

Trwająca wówczas epoka wiktoriańska to okres nie tylko rygorystycznej moralności, ale i porażającej hipokryzji wyższych warstw społeczeństwa. W powieści Siostra jej uosobieniem jest rodzina Unwinów – pozornie szanowani, współczujący i udzielający się charytatywnie, a w rzeczywistości pozbawieni skrupułów, okrutni i chciwi ludzie. Autorka piętnuje także ówczesne instytucje, których celem była pomoc najbiedniejszym, jak choćby instytuty dla dziewcząt czy przytułki dla bezdomnych. Zarówno w jednych, jak i w drugich potrzebujących czekało przede wszystkich rozczarowanie, ból, strach, a czasem śmierć.

Pewną nowością dla mnie były zawarte w książce informacje na temat wiktoriańskich obyczajów związanych z żałobą oraz rozwiniętego na szeroką skalę przemysłu pogrzebowego. Kult żałoby tak rozpowszechniony wówczas w Wielkiej Brytanii został w powieści bardzo obrazowo przedstawiony, nadaje jej przy tym nieco mroczny gotycki klimat. Czytając Siostrę można dostrzec inspirację autorki powieściami Charlesa Dickensa, który żyjąc w XIX-wiecznym Londynie, nie tylko poruszał w swych utworach problemy najbiedniejszych, ale również wyrażał zdecydowaną dezaprobatę dla tego swoistego kultu śmierci. Sam Dickens pojawia się również na kartach powieści jako postać epizodyczna.

Fabuła powieści jest dobrze przemyślana, a intryga wciąga i nie pozwala na oderwanie się od książki. Można powiedzieć, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie – od wątku kryminalnego, poprzez mroczne tajemnice przeszłości, aż po rodzącą się miłość. Zakończenie pozostawia jednak pewien niedosyt, choć nie mogę powiedzieć, by mnie rozczarowało. Wydaje się być nieco zbyt proste, zbyt łatwe i „cudowne”.

Bardzo poruszyły mnie sceny, które pokazują, jak Grace opiekuje się Lily. Bezbronna i delikatna dziewczyna o umyśle dziecka to niemal idealny cel dla wszelkiej maści oszustów i złodziei. Ciężar odpowiedzialności za bezpieczeństwo siostry spoczywa więc na Grace, która wielokrotnie musi ratować Lily z kłopotów. Czy jednak zawsze będzie w stanie chronić siostrę przed złem tego świata?

Każdy rozdział powieści rozpoczyna się krótką notatką. Czasem jest to ogłoszenie z gazety, epitafium nagrobne lub też fragment Londyńskiego Słownika Dickensa, a ich treść zawsze jest związane z wydarzeniami opisanymi w danym rozdziale. Ten oryginalny pomysł bardzo przypadł mi do gustu, a kolejne notatki pobudzał wyobraźnię i rozbudzały ciekawość.

Podsumowując, Siostra to wciągająca powieść o miłości i zdradzie rozgrywająca się w mrocznym dziewiętnastowiecznym Londynie. Serdecznie polecam.

Moja ocena: 5-/6

Za egzemplarz książki do recenzji dziękuję wydawnictwu Nasza Księgarnia
Recenzja ukazała się również na stronie Lubimy Czytać

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.