Przejdź do głównej zawartości

"Skarb Atlantów" Agnieszka StelmaszykCzas na kolejną przygodę z bohaterami cyklu Kroniki Archeo autorstwa polskiej pisarki książek dla dzieci, Agnieszki Stelmaszyk. Drugi tom, zatytułowany Skarb Atlantów przeniesie nas tym razem do Grecji, gdzie piątka przyjaciół wpadnie na trop prowadzący do skarbu mieszkańców starożytnej Atlantydy.

Rodziny Ostrowskich i Gardnerów oraz opiekunka dzieci, panna Ofelia, spędzają wspólnie wakacje na jednej z greckich wysp. Pewnego dnia Bartek odnajduje niezwykły kamień z wyrytym na nim tajemniczym wzorem. Okazuje się, że to starożytna gemma, jedna z dwóch pieczęci prowadząca do legendarnego skarbu Atlantów. Początkowo dzieci traktują tę historię jak interesujący mit. Kiedy jednak dowiadują się, że na wyspę przybyli podejrzanie wyglądający ludzie podający się za archeologów, postanawiają działać. Wspólnie z nową grecką przyjaciółką, Klejto, muszą stawić czoła wielu niebezpieczeństwom, złamać tajne szyfry i wykazać się dużą odwagą i przezornością, by pokonać przestępców.
Skarb Atlantów to bardzo dobra, utrzymana na wysokim poziomie kontynuacja Tajemnicy klejnotu Nefertiti. Często bywa tak, że kolejne tomy danego cyklu są w niejako odcinaniem kuponów od sukcesu pierwszego i sprawiają wrażenie pisanych nieco na siłę. Kroniki Archeo są jednak chlubnym wyjątkiem od tej reguły. Wartka akcja trzyma w napięciu do ostatniej strony. Kompozycja jest spójna i dokładnie przemyślana. Wszystkie elementy zdają się pasować do siebie idealnie, nie znajdziecie tu także żadnych niedokończonych lub niepotrzebnych wątków. Styl pisania autorki jest przyjemny i lekki, nie odciąga niepotrzebnie uwagi od fabuły.

W Skarbie Atlantów lepiej poznajemy bohaterów opowieści – utalentowaną plastycznie Anię, odważnego Bartka, nieustępliwą Mary Jane oraz bliźniaków Jima i Martina, którzy tylko czekają na okazję, by spłatać komuś psikusa. Choć łączy ich przyjaźń, odwaga i chęć przygód, wszyscy bardzo się od siebie różnią, dzięki czemu czytające powieść dzieci łatwo mogą utożsamić się z jedną z postaci. Jestem cały czas pod urokiem bliźniaków-urwisów oraz ich powiedzonek (Kurczę blade i koślawe! Na pryszczatego chomika!)

Podobnie jak KlejnocieKrólowej Nefertiti, w drugim tomie Kronik Archeo autorce udało się zgrabnie wpleść w pełną przygód fabułę liczne informacje historyczne. W tabelkach można znaleźć wyjaśnienia trudnych zwrotów oraz informacje na temat pojawiających się w tekście miejsc, wydarzeń historycznych oraz postaci. Dzięki temu powieść jest świetnym przykładem połączenia przyjemnego z pożytecznym.

Dużą zaletą książki jest jej rewelacyjne wydanie. Ładna okładka w sztywnej oprawie, stylizowana nieco na kronikę Archeo prowadzoną przez bohaterów. Liczne ilustracje, które znajdują się niemal na każdej stronie, mapki oraz fragmenty wycinków prasowych i kroniki sprawiają, że trudno oderwać się od książki

Reasumując, zdecydowanie polecam Skarb Atlantów wszystkim młodym czytelnikom w wieku 10+, choć sądzę, że również starsi miłośnicy przygody się na niej nie zawiodą.

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Zielona Sowa.


Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.