Przejdź do głównej zawartości

"Sekret Wielkiego Mistrza" Agnieszka Stelmaszyk


Sekret Wielkiego Mistrza to już trzecie spotkanie z bohaterami Kronik Archeo autorstwa Agnieszki Stelmaszyk. Po emocjonujących przygodach w Egipcie (Tajemnica klejnotu Nefertiti) i Grecji (Skarb Atlantów), nadszedł czas na zgłębianie tajemnic polskich zamków i sekretów Zakonu Krzyżackiego.

Minął już rok od niezwykłych wakacji, podczas których Bartkowi i Ani Ostrowskim oraz ich angielskim przyjaciołom – Mary Jane, Jimowi i Martinowi Gardnerom, udało się odnaleźć niezwykły skarb i pomóc w schwytaniu groźnego przestępcy. Tym razem lato ma upłynąć im w domu Ostrowskich w Polsce, a główną atrakcją ma być turniej rycerski rozgrywany w pobliskim zamku. Budowla została przekształcona w muzeum, którego kasztelanem jest wujek głównych bohaterów. Dzieci szybko wpadają na trop kolejnej tajemnicy związanej z legendarnym skarbem należącym do Zakonu Krzyżackiego. Wkrótce przekonują się, że komuś bardzo zależy na tym, by nie drążyli dalej tej sprawy. Dochodzi do kilku włamań, kradzieży, a nawet pościgów samochodowych. Nieoczekiwanie okazuje się, że  skarbem interesuje się również dosyć podejrzany typek z Ameryki Południowej, który nie cofnie się przed niczym, by osiągnąć swój cel. Jedynym słowem, czytelnik z pewnością nie będzie narzekał na nudę.

Podobnie jak w poprzednich tomach Kronik Archeo autorka w zgrabny sposób łączy fabułę z wiedzą historyczną. Dzięki licznym informacjom zawartym w dodatkowych tabelkach oraz rycinach, można poznać ciekawostki na temat średniowiecznych zamków, rycerzy, a nawet…Mozarta i cesarzowej Sisi. Wszystko to podane jest w przystępny sposób, który z pewnością nie tylko nie zniechęci młodego czytelnika, a wręcz może skłonić go do dalszego samodzielnego zgłębiania tego tematu.

Dużą zaletą książki jest skupienie się na polskiej historii, która jest pasjonująca, lecz jakby niedoceniana przez pisarzy książek przygodowych lub historycznych dla dzieci i młodzieży. Stelmaszyk świetnie oddała niezwykłą atmosferę starych zamków, tajemnych przejść i podziemi. Pobudzają wyobraźnię i nadają książce odpowiedni klimat.

Najbardziej interesującą postacią Sekretu Wielkiego Mistrza dosyć nieoczekiwanie okazuje się panna Ofelia, opiekunka dzieci i bibliotekarka. Pozornie dosyć surowa i wymagająca młoda kobieta, która najwyżej ceni sobie wygodę i elegancję, skrywa niezwykły sekret związany z Ameryką Południową. Zakończenie powieści pozwala przypuszczać, że dopiero w kolejnym tomie autorka zdradzi nam więcej szczegółów tej intrygującej postaci.

Wydanie książki zachwyca równie mocno, jak w przypadku poprzednich tomów. Okładka w sztywnej oprawie nawiązuje zarówno do całej serii, jak i tematu powieści, i jest stylizowana na prowadzoną przez dzieci kronikę. Liczne ilustracje autorstwa Jacka Pasternaka, wycinki gazet oraz fragmenty wspomnianej już kroniki sprawiają, że trudno oderwać się od lektury.

Sekret Wielkiego Mistrza czyta się lekko i przyjemnie, zarówno kompozycja powieści, jak i styl autorki są bez zarzutu. Nie spodobały mi się jednak dwie rzeczy. Z perspektywy trzeciego tomu można zauważyć pewien schemat, który powiela się w każdej z części cyklu. Nie stanowi to zapewne problemu dla czytelnika, do którego głównie skierowana jest książka, czyli dzieci w wieku 10+, jednak starszych pasjonatów przygody i historii może nieco razić. Poważniejszym zarzutem jest jednak dosyć stereotypowe przedstawienie Niemców, jako przeciwników Polaków. Szkoda, że gdy w grę wchodzi historia, zwłaszcza kwestia Zakonu Krzyżackiego w Polsce, jedyny występujący w powieści Niemiec okazuje się postacią negatywną.

Pomijając drobne mankamenty, szczerze polecam trzeci tom Kronik Archeo młodszym oraz tym nieco starszym miłośnikom dobrej przygody zaprawionej historycznymi zagadkami. Z niecierpliwością czekam już na czwarty tom, który ma wkrótce ukazać się nakładem Wydawnictwa Zielona Sowa.

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Zielona Sowa.

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.