Przejdź do głównej zawartości

„Baśniobór - Gwiazda Wieczorna wschodzi” Brandon MullTytuł Baśniobór -
Gwiazda Wieczorna wschodzi 

Tytuł oryginału Fablehaven:
Rise of the Evening Star 

Autor Brandon Mull 
Seria Baśniobór 
Tom 2 
Wydawnictwo W.A.B.. 
Data wydania 2011-11-30 

Stron 420 
„Baśniobór - Gwiazda Wieczorna wschodzi” to drugi tom powieści Brandona Mulla o przygodach Kendry       i Setha. Autor jak najbardziej spełnia nadzieje, które rozbudził pierwszym tomem historii o niezwykłym rezerwacie magicznych stworzeń, którego strzegą dziadkowie głównych bohaterów. Z niecierpliwością czekałam na drugi tom i nie zawiodłam się.


Kendra i Seth ponownie muszą zmierzyć się ze Stowarzyszeniem Gwiazdy Wieczornej, które w poprzednim tomie chciało przejąć kontrolę nad Baśnioborem. Tym razem jednak plany złowrogiej organizacji są dużo poważniejsze i groźniejsze. Ale zacznijmy od początku. Do klasy Kendry trafia nowy uczeń, który wzbudza zachwyt wszystkich jej koleżanek, kolegów i nauczycieli. Jednak urok Casey’a nie działa na Kendrę, która dzięki mocy wróżek widzi jego prawdziwe oblicze – odrażającą postać goblina. Chcąc odkryć tajemnicę stwora, a następnie pozbyć się go z miasta, Kendra i Seth wplątują się w dużo poważniejsze kłopoty. Schronienie oraz odpowiedź na dręczące ich pytania ponownie znajdują w Baśnioborze. Jednak i tam sytuacja staje się poważna. Okazuje się, że w rezerwacie ukryty jest jeden z pięciu niezwykle potężnych artefaktów, dzięki którym można zdobyć wielką moc i uwolnić uwięzione potwory i demony. Przedmiot ten próbują zdobyć członkowie Gwiazdy Wieczornej. Ponadto Seth znowu wplątał się w poważne kłopoty i tuż za bramą Baśnioboru czyha na niego żarłoczny demon, który nie spocznie póki nie pożre go w całości.
W drugim tomie rodzeństwo czeka znacznie więcej przygód, wyjaśnione zostaną też niektóre wątki z pierwszej części, m.in. historia Warrena. Opowieść zachowała swój dydaktyczny charakter i nadal możemy zaobserwować, jak ukarane zostaje nieposłuszeństwo i samowola. Tym razem jednak poznajemy postacie, które pozornie będąc przyjaciółmi bohaterów, okazują się być ich największymi wrogami. Podobnie jak pierwszym tomie, znajdziemy tu także zagadnienia do omówienia z dzieckiem po lekturze książki.

Zagłębiając się w niezwykły świat Baśnioboru nie mogłam się od niego oderwać. Szczerze polecam i czekam na kolejny tom!

Moja ocena: 5/6

Recenzja ukazała się na portalu:

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.