"Proces. Powieść graficzna" Franz Kafka, David Zane Mairowitz, Chantal Montellier

Ktoś musiał złożyć doniesienie na Josefa K., ten bowiem został pewnego ranka zatrzymany, mimo że nie zrobił nic złego.

Proces Franza Kafki to jedna z najważniejszych dzieł literatury XX wieku, które mimo upływu lat nie straciło ani na znaczeniu, ani na sile oddziaływania na czytelnika. Teraz dostępny jest w nowej, graficznej wersji w tłumaczeniu Jacka Żuławnika.Historia Josefa K., który walczy z absurdalną urzędniczą machiną, która stopniowo go niszczy, może być odczytywana na wiele sposobów. Przede wszystkim pokazuje bezsilność jednostki rzuconej w tryby rozrośniętej biurokracji i niejasnego systemu prawnego, który przeżuwa i niszczy swoje ofiary, co do jednej. Gdy ktoś raz trafi do systemu, ten nie ma szans, by się niego wydostać. Może to być odczytywane dosyć dosłownie, może być interpretowane jako alegoria systemu totalitarnego, w którym zwykły obywatel nie miał właściwie żadnego znaczenia, a władza nad nim była absolutna.


Niniejsza adaptacja to efekt współpracy pisarza i dramaturga Davida Zane'a Mairovitza oraz francuskiej rysowniczki Chantal Montellier. Utrzymane w odcieniach czerni i bieli grafiki dobrze oddają duszny klimat oryginalnej powieści, a jednocześnie oddziałują na wyobraźnię czytelnika.


Sięganie po klasykę literatury i przedstawianie jej w nowej formie bywa ryzykowne, ale tym razem efekt uważam za niezwykle udany. Warto przeczytać!Sprawdź inne książki z kategorii: 


Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)

Komentarze