"Motyw ukryty" Bogdan Lach, Katarzyna Bonda

Co może pchnąć człowieka do popełnienia zbrodni? Zazdrość, żądza zemsty, niepoczytalność. A czasem... sama chęć poczucia dominacji i pozbawienia kogoś życia. Aby stać się ofiarą może wystarczyć jedynie pojawienie się w niewłaściwym miejscu o niewłaściwej porze. Dla niektórych morderców ludzkie życie nie jest nic warte. Bywa, że wyceniają je na... 5 złotych. 
Motyw ukryty to nie kolejna powieść Katarzyny Bondy, a pełnokrwisty reportaż kryminalny o najciemniejszych zakamarkach ludzkiej duszy. We współpracy z jednym z pierwszym w Polsce profilerów, doktorem Bogdanem Lachem, autorka przybliża czytelnikom pracę policyjnych psychologów śledczych oraz opowiada o zbrodniach, które wydarzyły się naprawdę, mimo że w niektóre aż ciężko uwierzyć - zdają się bardziej rojeniami mocno zwichrowanych umysłów. 

Książka została podzielona na 12 rozdziałów. W każdym znajdziemy jeden lub kilka opisów śledztw, które łączy konkretny motyw lub cecha. Są wśród nich zaginięcia, sprawy niewykryte, samobójstwa i przestępstwa na tle seksualnym. Są również sprawy, do których rozwiązania kluczowy okazał się profil wiktymologiczny lub opinie behawioralne na temat sprawcy. Niektóre z przytoczonych historii przerażają, stanowią bowiem wyraźny dowód na to, do jakiego bestialstwa i okrucieństwa może posunąć się człowiek względem drugiej istoty. Nawet wobec dziecka. Takie sprawy wywołują jednocześnie gniew, grozę i poczucie strasznej bezsilności. Zwłaszcza że nie wszystkim sprawcom można udowodnić ich winę ze względu na brak wystarczających dowodów. Mimo że pełnego przekonania prowadzących śledztwo o tym, kto zabił i dlaczego. 

Każdy z rozdziałów jest opatrzony komentarzem na temat sposobu pracy policyjnego profilera. Jest to ciekawe o tyle, że przez bardzo długi czas pokutowało przekonanie o tym, że praca policyjnego psychologa śledczego jest praktycznie zbędna. Że to zachodni wymysł, niemający wiele wspólnego z faktami, a opierający się raczej na “czytaniu z fusów”. Nic bardziej błędnego. Akurat na to ostatnie absolutnie nie ma tu miejsca, a opinie doświadczone profilera, oparte na zgromadzonym materiale, potrafią być kluczowe do schwytania sprawcy. 

Dodatkowo znajdziemy tu słowniczek pojęć oraz listę wybranych ośrodków pomocy ofiarom przemocy z terenu całej Polski. Chociaż bowiem trudno to przyjąć do świadomości, katów i ciemiężycieli najczęściej trzeba szukać wśród najbliższych ofiar. To mężowie, partnerzy, rodzice potrafią czasem zgotować swojej rodzinie najokrutniejszy los. 

Mamy tu do czynienia z reportażem, ale czyta się go jak rasową powieść. Lektura, chociaż czasem przerażająca, wciąga od pierwszych do ostatnich stron. Warto sięgnąć. 

Sprawdź inne książki z kategorii bestsellery w księgarni Tania Książka.
Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuje Księgarni Tania Książka.

Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)

Komentarze