"Korek czy zakrętka?" Michał Bardel

Czy wiedzieliście, że w większości przypadków upływający czas wcale nie wpływa na jakość i szlachetność wina? Że białego i czerwonego wina wcale nie trzeba pić w różnych kieliszkach? I dlaczego dla starożytnych kobiet napicie się winogronowego trunku stanowiło zagrożenie dla życia? Jeśli macie jakiekolwiek pytania związane z winem, jestem przekonana, że odpowiedzi na nie znajdziecie w książce Korek czy zakrętka? Na początek warto wspomnieć, że jej autorem jest nie byle kto, a prawdziwy znawca tematu. Michał Bardel zajmuje się winem już ponad dwadzieścia lat. Jest wykładowcą akademickim i sędzią międzynarodowych konkursów winiarskich. Pracuje również jako redaktor naczelny dwumiesięcznika Czas wina oraz od lat regularnie organizuje wyjazdy do winnic i winiarni na całym świecie. Śmiało można więc stwierdzić, że wino nie ma przed nim żadnych tajemnic.

Książkę można potraktować jako kompendium wiedzy, w którym znajdują się zarówno informacje na temat historii powstania wina, sposobów wytwarzania różnych gatunków zarówno w starożytności, jak i czasach współczesnych oraz praktycznych informacji, poczynając od tego, ile wina nalewać i do jakich kieliszków, aż po błędy, jakich powinniśmy się wystrzegać, by nie popełnić gafy lub nie zepsuć wrażeń smakowych. Autor bez skrupułów rozprawia się również z mnóstwem narosłych w ciągu lat mitów i uprzedzeń, poczynając od tytułowego i udowadniając, że wino w zakręcanej butelce wcale nie musi być słabej jakości. Całość jest podana w formie pytań i odpowiedzi, i okraszona mnóstwem ciekawostek i anegdot, które sprawiają, że lektura książki jest błyskawiczna i naprawdę przyjemna. 

Serio, nie spodziewałam się, że ta książka może być tak dobra i przyjemna w odbiorze! Nie przypuszczałam również, że o samym winie można rozmawiać w tak różnych aspektach.  Bardzo pozytywne zaskoczenie. Warto sięgnąć, nawet jeśli samym trunkiem raczycie się tylko sporadycznie. 

Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)

Komentarze