"Jak wynaleźć wszystko" Ryan North

Wyobraź sobie, że możesz na nowo stworzyć ludzką cywilizację. Jako podróżnik masz szansę być tym pierwszym, który - niczym Prometeusz – da ludziom zdobycze techniki, a może po prostu pomoże udomowić psa. Aby tego dokonać, przyda się kompendium wiedzy, jaką zgromadzili ludzie na przestrzeni tysiącleci. Innymi słowy, potrzebujesz egzemplarza Jak wynaleźć wszystko. Ryan North w lekkim i zabawnym tonie prezentuje wszystkie najważniejsze odkrycia, jakich dokonał człowiek właściwie od momentu swojego pojawienia się na Ziemi. Na początku musimy przejść test, aby móc określić epokę, w której moglibyśmy rozpocząć nową cywilizację, a następnie kilka zestawień fundamentalnych problemów i niezbędnych technologii. 

Autor prowadzi nas od zupełnych podstaw, takich jak wprowadzenie języka mówionego, pisanego i systemu liczbowego. Przybliża jednostki miar, niezbędne, by móc budować i podróżować. Wreszcie daje szansę wykorzystania doświadczenia rolników na przestrzeni wieków (a właściwie tysięcy lat) i wprowadzenie zasad trójpolówki, bądź czteropolówki, znacznie szybciej niż miało to miejsce w rzeczywistości. 

Są tu obszerne zestawienia zawierające udomowione dotąd zwierzęta oraz stworzenia, które człowiek wprawdzie wykorzystuje w codziennym życiu, ale nadal pozostają dzikie bądź obojętne. Są także listy tych najbardziej podstawowych przedmiotów, jak i tych pozwalających po prostu wygodniej żyć. Mało tego, dowiecie się z nich, jak samodzielnie je odtworzyć - jak zrobić własne mydło (tej lepszej, ale i nieco gorszej jakości), jak zbudować kołowrotek do przędzenia wełny, jak skonstruować termometr i barometr, a nawet.... podstawy budowy samolotu i komputera.  

Aby życie nie było jedynie walką o przetrwanie i miało w sobie elementy przyjemności, autor zadbał także o jego stronę kulturalną. Dzięki książce możemy więc odtworzyć najważniejsze nurty w malarstwie, zbudować różnorodne instrumenty, a dzięki zamieszczonym zapisom nutowym, także zagrać na nich kilka klasycznych utworów. 

Tekst jest uzupełniony licznymi tabelkami, rysunkami i schematami. Na końcu znajdują się apendyksy z zestawieniem pierwiastków chemicznych (i ich opisami), schematami budowy ludzkiego ciała (abyśmy nie zapomnieli, za co są odpowiedzialne poszczególne organy) czy wzorami matematycznymi. 

Podsumowując, książka Jak wynaleźć wszystko serwuje nam dokładnie to, o czym jest mowa w jej tytule. Dodatkowo merytoryczna wiedza została zaserwowana w sposób lekki i przyjemny, bogato okraszony dowcipem, co sprawia, że przez lekturę po prostu się płynie. Polecam zarówno starszym, jak i młodszym czytelnikom! Egzemplarz w bardzo korzystnej cenie, w wersji w twardej oprawie oraz ebooku, znajdziecie w księgarni Inverso.

Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)
   

Komentarze