"Zaczarowane drzewo" (recenzja gry)

Jak wydostać się z magicznego lasu, który kryje mroczne tajemnice? Można tego dokonać tylko w jeden sposób – pokonując Zaczarowane Drzewo. Walka jest zacięta, a stawka wysoka – jeśli przegracie, spędzicie resztę życia zamienieni w… grzyby.Cel gry
Waszym zadaniem jest wspomniane już sprostanie wyzwaniu Zaczarowanego Drzewa, polegające na zbudowaniu wspólnymi siłami kolorowego pnia. Przystępujecie do wyzwania uzbrojeni w kolorowe pniaki, a wygra ta osoba, która jako pierwsza pozbędzie się 10 swoich oraz po przejęciu 2 pniaków innego gracza, także dorzuci je do pnia wspólnego drzewa.

Opakowanie i zawartość
W solidnym pudełku znajdziecie:
  • 44 drewniane pieńki w 4 kolorach (40 wykorzystuje się w grze, 4 są zapasowe)
  • 4 kolorowe znaczniki graczy
  • 1 drewniana korona drzewa
  • 1 kostka
  • 1 arkusz z naklejkami, które należy wykorzystać do oznaczenia pieńków i korony
  • instrukcja


Podoba mi się pomysł podzielenia wypraski na cztery części, dzięki czemu pieńki nie mieszają się ze sobą. Dodatkowo, każdy kolor zapakowano w oddzielną torebkę, ale dzięki przegródkom wszystko wygląda schludniej i porządniej.

Rozgrywka
Przed przystąpieniem do gry każdy z graczy otrzymuje 10 pieńków w jednym kolorze oraz znacznik gracza, który należy położyć obrazkiem do dołu. Gracz, który rozpoczyna, rzuca kostką i wykłada na środek taką liczbę pniaków, jaką wyrzucił. Kolejni gracze także kolejno rzucają kostką – kiedy drzewo składa się z kilku elementów, po rzucie mamy dwie możliwości – albo dokładamy do pnia określoną liczbę swoich pniaków, albo dokładnie tyle samo z niego zabieramy. Po co zbierać pniaki, skoro celem gry jest jak najszybsze się ich pozbycie? Tylko w ten sposób możemy skompletować wymagane 2 pniak w kolorze innym niż nasz.  A wyłożenie ich jest niezbędnym elementem wygranej.


Wystawiane pniaki układamy w kolumnę tak, by tworzyły jeden pień. Jeśli konstrukcja się utrzyma po dołożeniu do niej kolejnej porcji pniaków, do gry przystępuje kolejny gracz. Jeśli jednak całość się zawali bądź odpadnie od niej kilka elementów, gracz, który doprowadził do katastrofy, zbiera wszystkie pniaki do swojej puli.

Jeśli ktoś wyłożył już ostatni pieniek, musi przykryć pień drzewa okrągłym klockiem pełniącym rolę korony drzewa. Warunkiem zwycięstwa jest stabilna konstrukcja, która się nie rozpadnie.

Gra może przebiegać w dwóch wariantach – łatwiejszym i trudniejszym. W tym pierwszym gramy według powyższych zasad, ignorując naklejki znajdujące się na połowie pniaków. W wersji trudniejszej mogą one znacząco wpłynąć na przebieg rozgrywki, na przykład wymusić na danym graczu dołożenie lub zabranie określonej liczby pniaków bądź pozbawić kogoś kolejki.


Wrażenia

Bardzo pozytywne! Gra jest prosta i jej zasady można wytłumaczyć dosłownie w minutę. Trochę dłużej zajmuje zapamiętanie znaczenia symboli na naklejkach, jeżeli gramy w wariant rozszerzony, ale tu zawsze można posiłkować się instrukcją. Podczas gry można ćwiczyć koordynację ruchów, co jest ważne zwłaszcza u dzieci. Przede wszystkim jednak na pewno będziecie się doskonale bawić!

Zaczarowane drzewo
Liczba graczy: 2-4 
Wiek: 6+ 
Czas gry: 20 min. (w 2 osoby raczej krócej) 
Wydawca: Fabryka Kart Trefl 
Autorka: Liesbeth Bos
Ilustracje: Tomek Larek

Za egzemplarz gry do recenzji serdecznie dziękujemy Wydawnictwu Fabryka Kart Trefl


Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)
    

Komentarze