"Legendy Dzikiego Zachodu" Paolo E. Serpieri i Raffaele Ambrosio.

Fascynacja tematyką indiańską oraz przybierające na sile zainteresowanie komiksem musiały w końcu spłodzić wspólne dziecko. Po brutalnym świecie wikingów, amerykańskiej gangsterki i horroru, sięgnęłam po efekt współpracy dwóch Włochów, Paolo E. Serpieriego oraz Raffaela Ambrosio.Legendy Dzikiego Zachodu to jeden z trzech zbiorów w westernowych klimatach, stworzonych przez Serpieriego. Zawiera dwie dłuższe historie, oparte dość mocno na faktach historycznych.

Szalony Koń to opowieść o słynnym wodzu z plemienia Oglalów, który dał się we znaki amerykańskiej armii i był jednym z dowodzących w bitwie nad Little Bighorn, będącej jedną z największych klęsk Amerykanów w walce z Indianami. Historia skupia się na wydarzeniach poprzedzających bitwę, jej przebiegu oraz sytuacji po indiańskim zwycięstwie, które niestety nie przełożyło się na sukces ich sprawy.


Little Bighorn dzieli się na trzy części. Crow’s Nest oraz Porażka przedstawiają przebieg bitwy z perspektywy amerykańskich żołnierzy i śmierć George’a A. Custera, jednego z głównych prześladowców Indian. Z kolei fabuła Strzały pogardy to krótka opowieść fabularna, której akcja toczy się na obrzeżach bitwy.

W komiksach można odnaleźć charakterystyczny dla westernów klimat Dzikiego Zachodu, powielający nieco stereotyp „szlachetnych dzikusów” oraz brutalnych białych, spośród których te dobre jednostki są zwykle w jakiś sposób związane z Indianami. Na szczęście jest on kilkukrotnie przełamywany, zwłaszcza gdy zostaje pokazany brak solidarności między plemionami, czy też rozsądny i obiektywny stosunek niektórych amerykańskich dowódców do walczących wodzów.


Ilustracje są szczegółowe i co tu dużo mówić, po prostu świetne. Trochę szkoda, że wszystkie są utrzymane w tonacji czarno-białej, ale po kilku stronach już to nie przeszkadza, a wręcz podkreśla klimat opowieści.


Fani westernów i amerykańskiej historii nie powinni być rozczarowani, a ja chętnie sięgnę także po Kolory Dzikiego Zachodu tych samych autorów. 


Sprawdź inne komiksy w księgarni Tania Książka.

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuje Księgarni Tania Książka.Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)
    

Komentarze