"Życie w średniowiecznej wsi" Frances i Joseph Gies

Interesuje Was średniowiecze? Jesteście przekonani, że ówczesny chłop miał gromadę dzieci, był we wszystkim zależny od swego pana i od świtu do nocy tylko harował na roli? W takim razie koniecznie sięgnijcie po Życie w średniowiecznej wsi, bo możecie się mocno zdziwić!Jest to kolejna – po Życiu w średniowiecznym zamku publikacja duetu Frances i Josepha Giesów, która w przystępny, ale i merytoryczny sposób przybliża nam realia wieków średnich. Nasza powszechna wiedza na temat tego okresu skupia się głównie na prowadzonych wówczas wojnach, polityce i intrygach knutych na najwyższych szczeblach władzy. Chłopi i ich codzienne życie stanowią tylko tło dla ważniejszych wydarzeń i nie ważne, czy mamy do czynienia z podręcznikiem do historii czy powieścią historyczną. Tym cenniejsza jest więc niniejsza książka.


Publikacja przypomina formą wspomniane Życie w średniowiecznym zamku. Autorzy przedstawiają temat i realia panujące w średniowiecznej wsi na przykładzie wybranej miejscowości, w tym przypadku wioski Elton. Całość została podzielona na dziesięć rozdziałów, które kolejno opowiadają o tym, jak powstały wsie i czym różniły się one od na przykład osady składającej się z kilku chat, o tym kim byli chłopi i jak wyglądało ich życie. Warto tu też nadmienić, że państwo Gies przedstawiają wieś angielską, a panujące w niej zasady niekoniecznie przystają do tego, co działo się w tym samym czasie chociażby na ziemiach polskich.


Książka daje nam możliwość sprawdzenia, jak w wiejskiej społeczności XII i XIII wieku zawierano małżeństwa, jak się bawiono i w jaki sposób była wówczas zorganizowana praca. Jakie kary czekały na tych, którzy nie wywiązywali się ze swych obowiązków bądź uprawiali „nielegalny” seks. Co ciekawe, w większe kłopoty wpadała kobieta, która warzyła bez pańskiego pozwolenia piwo niż ta, która zaszła w ciążę przed ślubem. Interesujący jest również przegląd spraw sądowych i karnych, które toczyły się w Elton w ówczesnym czasie – kto kogo pobił bądź pozwał z innych przyczyn.

Podsumowując, Życie w średniowiecznej wsi to przystępnie napisane kompendium wiedzy o angielskiej wsi wieków średnich. Świetna lektura, nie tylko dla anglofilów i pasjonatów historii.Za egzemplarz książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Znak.

Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)
    

Komentarze