"Przed Arką Noego. Opowieść o Potopie na nowo odczytana" Irving Finkel

Czy Potop naprawdę miał miejsce? Czy jedna z kluczowych biblijnych opowieści jest jedynie poruszającym wyobraźnię mitem, czy też faktem? Historia wybranego przez Boga człowieka, który buduje wielką łódź i ratuje przed zagładą ludzi i zwierzęta, jest obecna nie tylko w Starym Testamencie, ale również Koranie i babilońskim eposie o Gilgameszu. Wszystkie wersje różnią się pewnymi szczegółami, co nasuwa pytanie: która z nich była pierwsza, biblijna czy mezopotamska? Wygląda na to, że Irving Finkel jest w stanie udzielić nam wyczerpującej odpowiedzi.

Autorem Przed Arką Noego jest Irving Finkel, brytyjski filolog i asyriolog, który pracuje jako asystent kuratora w British Museum i specjalizuje się w odczytywaniu pisma klinowego z glinianych tabliczek ze starożytnej Mezopotamii. To także człowiek pełen pasji, która nie przeminęła mimo kilkudziesięciu lat pracy. Jego niesłabnący entuzjazm aż bije z książki i sprawia, że czytelnik jeszcze bardziej daje się wciągnąć i historię przeprowadzonego przez niego specyficznego śledztwa.

W 2009 roku w ręce Finkela wpadła tabliczka zawierająca opowieść o potopie, bardzo zbliżoną do tej biblijnej. I tak rozpoczęło się żmudne badanie i poszukiwania, przeplatane eksperymentami, które zaowocowały niesamowitymi rezultatami. Historia spisana na tabliczce zawiera bowiem bardzo konkretne szczegóły dotyczące budowy łodzi. Co ciekawe, w niczym nie przypomina ona podłużnej, zabudowanej łodzi, z jaką kojarzy się nam arka. Co jeszcze ciekawsze, na podstawie owych opisów zbudowano kopię łodzi w mniejszej skali i okazała się w pełni funkcjonalna! Czyżby był to dowód potwierdzający istnienie prawdziwej arki?

Autor rozkłada mit o Potopie na czynniki pierwsze i porównuje ze sobą jego znane wersje. Zajmuje się nawet takimi kwestiami, jak zwierzęta, które mogły się na niej znaleźć.  A to nie wszystko, na tapet wziął także inne historie, jak choćby tę o Wieży Babel, i przedstawia ich historyczne podwaliny.

Oprócz tego, książka stanowi świetną bazę do poznania historii i kultury cywilizacji, jaka rozwinęła się między Tygrysem a Eufratem. Starożytna Babilonia większości osób kojarzy się chyba głównie z kodeksem Hammurabiego i na tym koniec, a przecież była równie fascynująca jak ta w Egipcie! Sporo miejsca jest także poświęconego językowi i pismu klinowemu. Chylę czoła przed każdym, kto zajmuje się jego odczytywaniem. Rozszyfrowywanie go to prawdziwa sztuka, wymagająca nie tylko wiedzy, ale także ogromnych pokładów cierpliwości.

Książka została wzbogacona wstawkami z fotografiami, zarówno kolorowymi, jak i czarno-białymi, pochodzącymi z różnych okresów. Bardzo dobrze uzupełniają one treść i pozwalają lepiej wyobrazić sobie niektóre rzeczy.

Podsumowując, Przed Arką Noego to niesamowita publikacja, gorąco polecam wszystkim miłośnikom historii, ale nie tylko!

Za egzemplarz książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka.

Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)