Przejdź do głównej zawartości

"Dym i lustra" Neil Gaiman

Neil Gaiman to jeden z pisarzy, po którego książki sięgam w ciemno. Moja fascynacja jego twórczością dorównuje chyba tylko miłości do Stephena Kinga, a kto czyta Kącik z książką, wie, że taka deklaracja oznacza naprawdę wiele. Do tej pory miałam do czynienia tylko z powieściami (pojedynczego opowiadania w zbiorze Łotrzyki nie liczę), tym razem przyszedł czas na zbiór opowiadań. Zwłaszcza, że wznowienie Dymu i luster ukazało się w nowej, rewelacyjnej szacie graficznej.

Generalnie nie jestem wielką fanką krótkiej formy, zdecydowanie wolę powieści, wyjątek robię dla ulubionych autorów. Zdaję sobie też sprawę, że nawet najlepszy powieściopisarz nie musi równie dobrze radzić sobie z opowiadaniami, które rządzą się swoimi prawami. Dym i lustra to zbiór 36 tekstów, wśród których znalazły się opowiadania i wiersze, każdy opatrzony komentarzem, kiedy powstał i w jakich okolicznościach. Część to efekt pracy na konkretne zamówienie, inne po prostu pojawiły się w głowie autora i znalazły takie, a nie inne ujście na papierze.


Bardzo rzadko zdarzają się zbiory opowiadań będących na podobnym poziomie, bieżąca pozycja nie jest pod tym względem wyjątkiem. Wręcz przeciwnie, jest to jeden z najbardziej nierównych zbiorów, jakie miałam okazję czytać. Obok prawdziwych perełek pojawiają się teksty zwyczajnie kiepskie i właściwie nie wiadomo o czym. Przeważają za to opowiadania poprawne, dość przeciętne i nie wyróżniające się niczym szczególnym. Za to bardzo sprytnie zostały one rozmieszczone tak, że te najlepsze otwierają i zamykają zbiór, przez co czytelnik rozpoczyna i kończy lekturę z pozytywnym nastawieniem, co też na pewno wpływa na odbiór całości.

Przy tak dużej liczbie tekstów, opowiadanie o każdym z nich mija się z celem. Zwłaszcza gdy część z nich jest bardzo krótka i liczy zaledwie kilka stron, czasem zaledwie dwie. Warto za to wspomnieć o tych, które wyróżniają się na tle pozostałych. Do moich ulubionych należy retelling baśni o Królewnie Śnieżce, „Szkło, śnieg i jabłka”. Świetny i niebanalny, z pewnością nie pozwoli Wam spojrzeć na historię o niewinnej dziewczynce i siedmiu krasnoludkach w ten sam sposób. Spodobał mi się także „Trollowy most”, który zaskakuje zakończeniem oraz zawarty we wstępie „Prezent ślubny”. Niepokojące okazały się „Cena”, „Nie pytaj diabła”, „Córka sów” i „Fakty w sprawie zniknięcia panny Finch”. Kilka aż prosiłoby się o dłuższą formę, a jednak Gaimanowi udało się zawrzeć silny przekaz nawet w tekstach króciutkich na stronę („Dziecizna”, „Gdy nastał koniec świata”).

Po lekturze całego zbioru nasuwa się za to jeden wniosek – autor nie powinien absolutnie zabierać się za pisanie wierszy. Tych kilka, które pojawia się w książce, stanowi jej najsłabszą część. Równie kiepskie są fragmenty scenariuszy. Może czegoś w nich nie dostrzegam, ale szczerze mówiąc, sprawiły na mnie wrażenie zwykłego bełkotu, który nie niesie w sobie żadnego przesłania ani treści.


Podsumowując, fani Gaimana na pewno znajdą tu coś dla siebie, zwłaszcza że tematyka opowiadań jest naprawdę różnorodna. Od mrocznych opowieści, poprzez nawiązania do Lovecrafta i wampirów, aż po seks. W większości czuć tę charakterystyczną dla autora mieszankę grozy, groteski i humoru, chociaż niestety nie wszystkie są udane. Natomiast na początek przygody z jego twórczością zdecydowanie bardziej polecam sięgnąć po którąś z jego powieści.

Przeczytaj także:

Sprawdź inne nowości w księgarni Tania Książka.

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuje Księgarni Tania Książka.


Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)
    

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.