Przejdź do głównej zawartości

"Zakon Krańca Świata. Tom 2" Maja Lidia Kossakowska

Maja Lidia Kossakowska po raz kolejny nie zawodzi. Zakon Krańca Świata. Tom 2 wprawdzie nieco zmienił klimat, ale nadal pozostaje bardzo dobry.

Jest to bezpośrednia kontynuacja, obydwa tomy mogłyby stanowić jedną spójną powieść, dlatego z góry uprzedzam, że po „dwójkę” powinny sięgnąć tylko osoby, które znają już pierwszą część losów Larsa Bergersona.

Berg poddaje się wreszcie przeznaczeniu i wędruje ku Drzewu, które nieustannie wzywa go do siebie i wysyła znaki, którym trudno odmówić siły perswazji. Podążając na Północ tropem legendarnej Wyroczni-Księżniczki, Lars porzuca świat, jaki do tej pory znał. Był on wprawdzie nieprzyjazny i pełen niebezpieczeństw, jednak przy tym, co czeka Grabieżcę poza tak zwaną cywilizacją, zdaje się prawdziwym rajem. Na drodze mężczyzny stają wrogowie równie niebezpieczni w świecie fizycznym, jak i w jego głowie. Jednocześnie też pojawiają się sprzymierzeńcy, których intencje nie do końca są jednak jasne i czytelne.

Dzieje się wiele, choć punkt ciężkości nie opiera się już na skokach i abordażach przeprowadzanych w innych wymiarach, czego szczerze mówiąc nieco mi szkoda. Znacznie więcej tu nieco absurdalnych i groteskowych wizji stworzeń i ludzi, z których człowieczeństwo przynajmniej częściowo gdzieś wyparowało. W pewnym momencie nie sposób też nie dostrzec podobieństwa do świata stworzonego przez autorkę w Rudej sforze (swoją drogą, rewelacyjnej powieści, o której możecie poczytać tutaj).

Kossakowska ma niesamowicie lekkie pióro, świetnie też bawi się konwencją i wplata w fabułę popkulturowe nawiązania, które dodają smaczku lekturze. Przede wszystkim jednak podobają mi się jej pomysły – niebanalne i zaskakujące. Czasem ocierają się o wizje rodem z koszmaru, czasem nasuwają skojarzenie z delirycznymi obrazami, które nie mogą powstać w trzeźwym umyśle, a czasem są zaskakująco wzruszające.

Pozytywnie zaskakuje zarówno rozwinięcie głównego wątku, jak i zakończenie. Autorka nie poszła na łatwiznę, nie sięgnęła po wyświechtane rozwiązania. Wprawdzie chętnie poznałabym dalsze losy Berga i całego stworzonego świata, niemniej zdaję sobie sprawę, że wtedy historia ta mogłaby rozmienić się na drobne.

Podsumowując, obydwa tomy Zakonu Krańca Świata stanowią spójną i przekonującą całość, którą po prostu bardzo świetnie się czyta. To kawał porządnej fantastyki, dobrze wykreowanego głównego bohatera i oryginalnego, przemawiającego do wyobraźni świata. Trzeba sięgnąć i tyle.

Sprawdź inne nowości w księgarni Tania Książka.

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuje Księgarni Tania Książka.Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)
    

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.